30 آداب موزه گردی که همه باید بدانند | از موزه لوور تا هرمیتاژ

30 آداب موزه گردی که همه باید بدانند, اصول بایدها و نبایدهای موزه گردی آداب موزه‌ گردی ,موزه ها اماکن گردشگری بسیار بارارزشی هستند که در واقع گنجینه ای غنی از قرنها فرهنگ و تاریخ یک کشور در خود دارند , همانگونه که میدانید آثار و اشیائی که در هر موزه نگهداری میشود به نوع خود گرانبها و دارای تاریخچه و نشانگر فرهنگ و تاریخ خاصی است . گاها ساختمان موزه ها نیز از آثار و بناهای تاریخی و عوامل جذب گردشگر محسوب میشوند . هر تابلو نقاشی و هر مجسمه ای هر چند کوچک یادآور داستانی تاریخی , زیبا ; گاه غم انگیز و دردناک و گاه یادآور اوج پیروزی و شهامت مردان و زنان یک ملت است .هر شئی کوچک گفتنیهای بسیار دارد.
چه بسا مبلغی گزاف برای رسیدن به مکانی دیدنی و رفتن به بازدید موزه ای میپردازیم اما آداب و اصول موزه گردی را رعایت نمیکنیم از آن به اندازه کافی بهره نمیبریم .همانگونه که بازدید از هر مکانی آداب و اصول خاص خود را دارد و بایدها و نباید هائی را باید رعایت کرد .موزه ها نیز از این مورد برکنار نیستند . برای اینکه بهتر بتوانیم در بازدید از موزه ها بهترین استفاده را ببریم باید اصول بازدید از موزه ها را بد..

30 آداب موزه گردی که همه باید بدانند,

اصول بایدها و نبایدهای موزه گردی

آداب موزه‌ گردی ,موزه ها اماکن گردشگری بسیار بارارزشی هستند که در واقع گنجینه ای غنی از قرنها فرهنگ و تاریخ یک کشور در خود دارند , همانگونه که میدانید آثار و اشیائی که در هر موزه نگهداری میشود به نوع خود گرانبها و دارای تاریخچه و نشانگر فرهنگ و تاریخ خاصی است . گاها ساختمان موزه ها نیز از آثار و بناهای تاریخی و عوامل جذب گردشگر محسوب میشوند . هر تابلو نقاشی و هر مجسمه ای هر چند کوچک یادآور داستانی تاریخی , زیبا ; گاه غم انگیز و دردناک و گاه یادآور اوج پیروزی و شهامت مردان و زنان یک ملت است .هر شئی کوچک گفتنیهای بسیار دارد.

چه بسا مبلغی گزاف برای رسیدن به مکانی دیدنی و رفتن به بازدید موزه ای میپردازیم اما آداب و اصول موزه گردی را رعایت نمیکنیم از آن به اندازه کافی بهره نمیبریم .همانگونه که بازدید از هر مکانی آداب و اصول خاص خود را دارد و بایدها و نباید هائی را باید رعایت کرد .موزه ها نیز از این مورد برکنار نیستند . برای اینکه بهتر بتوانیم در بازدید از موزه ها بهترین استفاده را ببریم باید اصول بازدید از موزه ها را بدانیم .

30 آداب موزه گردی که همه باید بدانند

موزه اورسی

و اما اینکه بازدید از موزه‌ها هم باید و نبایدها و یا بقول اساتید این فن، آدابی دارد. که بد نیست مروری بر این اصول داشته باشیم.

اگر قصد بازدید از یک موزه را به همراه بازدید کنندگان خود دارید، یکی از نکات مهم این است که علاقه مندانه بازدید را آغاز کنید. چراکه بازدید از موزه هم به دلیل فعالیت جسمی و هم به دلیل فعالیت ذهنی که هم‌زمان صورت می‌گیرد، یکی از فعالیت‌های انرژی‎بر محسوب می‌شود و علاقه به بازدید از موزه از فاکتورهای مهم است که می‎تواند این خستگی را با طعم شیرین علاقه برطرف کند.

سالانه صدها میلیون نفر در سراسر جهان، بخشی از وقت و بودجه گردشگری داخلی و بین‌المللی خود را صرف بازدید از موزه‌ها، این تماشاگه‌های راز فرهنگ و هنر بشر می‌کنند. بازدید از موزه‌ها، اقدامی فرصت‌آفرین است. چرا که شما را با آثار تاریخی و معاصر در حوزه‌های مختلف از طراحی و نقاشی گرفته تا مجسمه‌سازی و چیدمان و طبیعت و تاریخ آشنا کرده و علاوه بر افزایش اطلاعات عمومی شما، درک بهتری از روندها و ترندها و تکنیک‌های هنری و امثالهم، پیدا خواهید کرد. چه بسیارند نقاشان و مجسمه‌سازان زبردستی که بازدید از فلان موزه در فلان کشور دنیا، جرقه‌ای الهام بخش برای ذهن خلاق آن‌ها شده و اکنون آثار هنری خود را با قیمت‌های سرسام آور در حراجی‌های دنیا عرضه می‌کنند.

سالانه میلیون‌ها نفر از موزه‌گردهای جهان، راهی موزه‌های مطرحی چون متروپلیتین، لوور پاریس و حتی موزه ملی ایران می‌شوند و هر کدام، با درک و شناختی که از هنر و سیر تاریخ دارند، به تماشای بخشی از گنجینه‌های به نمایش درآمده نشسته و بخشی از وقت موزه‌گردی را صرف عکاسی می‌کنند.

اما اگر ساعاتی پس از بازدید، پرسش‌هایی درباره موزه گردی از آن‌ها بکنیم، پاسخ‌های درستی دریافت نمی کنیم. برخی از آثار در موزه‌ها، به واسطه تبلیغات و رسانه‌ها، در کانون توجه افکار عمومی بوده و تماشای آن را در اولویت قرار می دهند. مثل تماشای نقاشی مونالیزا داوینچی در لوور که سبب شده تا این اثر، تحت شدید ترین تدابیر امنیتی حفاظت شود. برای این‌که در موزه گردی، آدابی را در نظر داشته باشید، سایت راهنمای گردشگری و نیازمندیهای ایرانیان در فرانسه مواردی را به شما پیشنهاد می کند.

آداب موزه‌ گردی

 1. اصل اول: فکر کنید برای اولین و آخرین بار قصد بازدید از این موزه را دارید. خوب و حرفه‌ای نگاه کنید!
 2. اصل دوم: همه موزه‌های جهان ارزش دیدن دارند. حتی اگر شما هیچ علاقه‌ای به هنر و تاریخ نداشته باشید!
 3. اولین آداب موزه گردی، رعایت سکوت است. سکوت، ذهن شما را برای بهتر دیدن، یاری خواهد کرد.
 4. با مطالعه قبلی، به بازدید موزه‌ها بروید.
 5. در اکثر مواقع در موزه ها , نمایشگاهی از تابلوها و یا مجسمه هائی که از دیگر موزه ها و با از اشخاص کلکسیونر به امانت به موزه آورده میشوند ; نیز برگزار میشود که با خواندن اطلاعیه ها و تبلیغات از وجود آنها آگاه شده و استفاده بیشتری از زمان و بودجه خود ببرید .
 6. رعایت نظم، مهم‌ترین عامل به دیدن درست اشیا در موزه است. به خصوص رعایت حال دیگر موزه گردها.
 7. تمامی موزه ها محلی برای به امانتگذاری وسایل بازدید کنندگان دارند که شما میتوانید از آنها به راحتی و به صورت رایگان استفاده نمائید.
 8. دور یک اثر هنری یا تاریخی را شلوغ نکنید. فرصت تماشای بهتر و نزدیک اثر را به دیگران هم بدهید.
 9. از سایت موزه‌ها، برای دریافت اطلاعات فنی و تخصصی درباره آثار به نمایش درآمده استفاده کنید.
 10. از راهنمایان مستقر در موزه، مشورت بگیرید. چراها و چطورها را برای این موقع به خاطر آورید.
 11. بعضی از موزه های ایران و جهان، در برخی از ایام سال رایگان است. این زمان را در برنامه گردشگری خود قرار دهید.
 12. برخی از موزه های پاریس برنامه های شبانه نیز دارند که میتوانید جهت استفاده بهینه از زمان خود , آن را نیز در برنامه خود بگنجانید.
 13. خرید اینترنتی بلیط موزه ها به خصوص در اروپا و آسیا، ارزان تر از خرید از باجه بلیط فروشی است.
 14. خرید نمادهای معروف موزه‌هایی که تماشا می کنید، به صورت مگنت برای نصب در یخچال، خاطره انگیز است!
 15. وسایل خود را روی زمین رها نکنید! 30 آداب موزه گردی که همه باید بدانند
 16. از خوردن ساندویچ و…. در موزه ها بپرهیزید!
 17. شکاهکار شناس باشید! اول شاهکارهایی که از سایت‌ها به شما پیشنهاد شده است را ببینید با توجه به اصل اول.
 18. موزه‌هایی مثل هرمیتاژ سنت پترزبورگ، ده‌ها هزار اثر دارد. پیش از بازدید، بازدید از آثار مهم را برنامه ریزی کنید.
 19. تمامی موزه ها نقشه هائی به زبانهای مختلف و رایگان دارند که میتوانید از آنها برای دسترسی سریعتر و راحتتر به اقصی نقاط موزه استفاده کنید.
 20. موزه گردهای تریپ ادوایزر، همواره توصیه‌های هیجان انگیز به موزه‌گردها برای صرفه جویی در وقت دارند.
 21. حتی المقدور با یک تور لیدری و آشنا به اشیا موزه، موزه‌گردی کنید. اصل اول را فراموش نکنید!
 22. در صورت نیاز میتوانید درخواست لیدر و یا راهنما بکنید که طبعا هزینه خواهد داشت , البته با پرداخت هزینه کمتری میتوانید از راهنمای همراهی که بصورت دستگاهی همراه با هدفون میباشد , در تمامی موزه ها ( به زبانهای مختلف ) در ازای پرداخت مبلغی ارائه میشوند , استفاده کنید .
 23. یادداشت برداری، فرهنگ مهمی است که در عصر دیجیتال فراموش شده است. یادداشت از عکس، مهم تر است!
 24. تصاویری که از آثار موزه‌ها می‌گیرید، مخصوصا موزه‌های ایران، روی هشتگ‌های معروف اینستاگرام تگ کنید.
 25. لیستی از بهترین موزه‌های شهر یا مقصد گردشگری مورد نظر خود پیش از سفر آماده کنید.
 26. پیش از موزه‌گردی، خوب استراحت کنید. بعضی از موزه‌ها مثل لوور و هرمیتاژ، ۸ ساعت وقت نیاز دارد.
 27. در گروه‌های موزه گردی رایگان کوله پشتی گردها عضو شوید و گروهی به بازدید موزه‌ها بروید.
 28. اگر عکس‌برداری ممنوع است، رعایت کنید. زیبا تر از عکس هایی که شما تهیه میکنید، بیرون قابل تهیه است.
 29. بیخیال گوشی موبایل شوید! مگر این‌که اپلیکیشن موزه را برای آشنایی با اشیا موزه، نصب کرده باشید.
 30. موزه خوب و بد نداریم. هر موزه، انتقال دهنده یک پیام خاص است. حتی موزه‌های شخصی. اصل اول را بخوانید.

منبع :

prooziato

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های گردشگری پاریس کلیک کنید .

نوشته 30 آداب موزه گردی که همه باید بدانند | از موزه لوور تا هرمیتاژ اولین بار در Guide iran france. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دشمن ساروج سوربات پتاسیم استئارات منیزیم بنزوات سدیم منتول وانیل مونوسدیم گلوتامات صمغ عربی استئاریک اسید پودر تالک پرلیت خاک رنگبر روغن آرگان روغن جوجوبا تیو سولفات سدیم کراتین کتراک اسید تانیک پکتین کاراگینان پودر کاکائو بوراکس آلانتوئین صمغ عربی برای اپیلاسیون آمونیاک خانگی پروتئین وی پگاه کربومر ساختار فروکتوز

کتراک

صمغ عربی

مونو سدیم گلوتامات

اسید استیک

کربومر

کافور

خاک دیاتومه

کربن فعال

سیلیکون دی اکساید

آویسل

آنتی اکسیدان TBHQ

گلوتن ذرت

لانولین

روغن کندش

کافور

گلوتن

روغن فندوق

لاکتات کلسیم

منیزیم استئارات

روغن آووکادو

روغن درخت چای

روغن براهمی

روغن نارگیل

کتراک

سوربات پتاسیم

روغن بادام

شی باتر

ایزوتیازولین

روغن خراطین

روغن جوجوبا

مالتودکسترین

روغن آرگان

فوماریک اسید

خاک دیاتومه