10 مکان دیدنی چهارمحال و بختیاری که نباید از دست بدهید | استان چهارمحال بختیاری

10 مکان دیدنی چهارمحال و بختیاری که نباید از دست بدهید استان چهارمحال و بختیاری یکی از معروفترین استانهای غربی ایران است. این استان دارای جاذبه های طبیعی و مناظر زیبا است و می تواند در فهرست اصلی مقصد اصلی گردشگران ایرانی نامگذاری شود. استان چهارمحال و بختیاری شامل 9 شهرستان اردل , بروجن , بن , سامان , شهرکرد , فارسان , کوهرنگ , کیار و لردگان می‌باشد.مهمترین شهرهای این استان عباتند از: شهرکرد , هفشجان , بروجن , فرخ‌شهر.مرکز این استان شهرکرد، یکی از زیباترین و با شکوه ترین شهرهای ایران است.
مرکز این استان شهرکرد،یکی از شهرهای سرسبز و زیبای ایران می باشد که قدمتی کهن دارد. این استان دارای جاذبه‌های طبیعی و چشم‌اندازهای مسحورکننده فراوانی ست که می‌توان آن را یکی از مقاصد اصلی گردشگران ایران دانست. قدمت این استان تاریخی به دوران حکومت ساسانیان و اشکانیان میرسد.همچنین شهر کرد مرتفع‌ترین در مرکز استان ایران است و به همین دلیل اگرچه فریدون شهر بام ایران است این شهر نیز جزو بلندترین شهرهای ایران محسوب می‌شود.
در ادامه مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری و طبیعی استان چهار م..

10 مکان دیدنی چهارمحال و بختیاری

که نباید از دست بدهید

استان چهارمحال و بختیاری یکی از معروفترین استانهای غربی ایران است. این استان دارای جاذبه های طبیعی و مناظر زیبا است و می تواند در فهرست اصلی مقصد اصلی گردشگران ایرانی نامگذاری شود. استان چهارمحال و بختیاری شامل 9 شهرستان اردل , بروجن , بن , سامان , شهرکرد , فارسان , کوهرنگ , کیار و لردگان می‌باشد.مهمترین شهرهای این استان عباتند از: شهرکرد , هفشجان , بروجن , فرخ‌شهر.مرکز این استان شهرکرد، یکی از زیباترین و با شکوه ترین شهرهای ایران است.

مرکز این استان شهرکرد،یکی از شهرهای سرسبز و زیبای ایران می باشد که قدمتی کهن دارد. این استان دارای جاذبه‌های طبیعی و چشم‌اندازهای مسحورکننده فراوانی ست که می‌توان آن را یکی از مقاصد اصلی گردشگران ایران دانست. قدمت این استان تاریخی به دوران حکومت ساسانیان و اشکانیان میرسد.همچنین شهر کرد مرتفع‌ترین در مرکز استان ایران است و به همین دلیل اگرچه فریدون شهر بام ایران است این شهر نیز جزو بلندترین شهرهای ایران محسوب می‌شود.

در ادامه مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری و طبیعی استان چهار محال و بختیاری که در تابستان بسیار برای سفر مناسب است را به شما معرفی می‌کنیم.

۱- آبشار دره عشق

این آبشار همچون نامش زیبا و دیدنی است و هر شخصی را مشتاق به دیدنش میکند .برای رفتن به این آبشار باید به شهرستان اردل در 130 کیلومتری شهرکرد بروید.در دل طبیعت بکر این ناحیه، در منطقه مشايخ شهرستان كيار در نزديكي روستاي دره عشق ، کوهی را می بینید که آب با سرعت از دل آن بیرون می آید .اين آبشار با سرعت زياد از دل كوه بيرون مي آيد و بيش از 100 متر ارتفاع دارد.

دیدنی های چهارمحال و بختیاری

آبشار عشق

در كنار اين آبشار رود كارون جريان دارد و در اطراف آبشار انارستانها وشاليزارهاي روستاي دره عشق و دورك شاهپوري فضاي شگفت انگيزي را به وجود آورده است و فصول بهار و تابستان وقت مناسبي براي بازديدكنندگان مي باشد. اين آبشار كه ارتفاع آن به حدود بيش از صد متر می رسد از دل كوه با سرعت زيادی بيرون می جهد و منظره بديعی پديد می آورد.

در جنب اين فضا رودخانه كارون به آرامی جاری است و امكانات بهره برداری سياحتی متعددی را فراهم می آورد. همچنین روستاي معروفي به نام دورك اناری كه دارای انارستان های بزرگ و مزارع شاليزاری جالب توجه است در نزدیکی این آبشار قرار دارد که مجموعه اين عوامل پيوستگی فضای شگفت انگيزی را فراهم می آورند كه می توانند مدت های درازی ناظر و بيننده را به خود مشغول دارند.چشم اندازهای این ناحیه مطمئنا شما را بیشتر از گذشته عاشق طبیعت می کنید. می توانید در میان انارستان ها قدم بزنید و ببینید هیچ چیز مثل بودن در میان طبیعت نمی تواند روحیه تان را تازه کند.

۲- چشمه کوهرنگ

چشمه کوهرنگ چشمه ای زیبا واقع در شهرستانی تحت همین نام است . سرچشمه پر جوش و خروشان چشمه کوهرنگ در دامنه های زرد کوه سرچشمه می گیرد و با شتابی فراوان از راه های پرپیچ و خم می گذرد تا خودش را به دریاچه سد کوهرنگ برساند و از آنجا وارد زاینده رود شود. در اطراف این چشمه چشم اندازهای زیبای طبیعی و عشایری را می بینید که اطراف این دریاچه را برای گذران زندگی انتخاب کرده اند.

دیدنی های چهارمحال و بختیاری

چشمه کوهرنگ

۳– آبشار آتشگاه لردگان

اگر با تماشای آبشارهای باشکوه و صدای جوش و خروش آب به وجود می آئید ,از آنجائیکه چهارمحال و بختیاری آبشارهای زیادی دارد این استان برای طبیعت گردی و گشت و گذار بهترین انتخاب خواهد بود. آبشار آتشگاه نسبت به آبشار دره عشق از مرکز استان فاصله بیشتری دارد و در 190 کیلومتری شهرکرد قرار گرفته است.

دیدنی های چهارمحال و بختیاری

چشمه آتشگاه لردگان

برای رسیدن به این آبشار باید از روستاهای زیبای میلاس و سردشت گذر کرده و در 40 کیلومتری لردگان، به روستای آتشگاه، روستایی که در دره ای چشم نواز و باریک قرار دارد میرسید. رودخانه در میان دره ای در جریان است که در احاطه درختان سربفلک کشیده و سنگ های آهکی است. آبشار آتشگاه در دره ای به ارتفاع ۳ کیلومتر به پایین می ریزد، در این مسیر پستی و بلندی های دره آبشارهای کوچک زیادی را شکل داده که بر زیبایی و جذابیت آبشار افزوده است.

۴– پارک جنگلی پروز

در 50 کیلومتری لردگان پارک جنگلی زیبا و بکری وجود دارد که ارزش طی این مسیر و گذارندن مدتی را در دل طبیعت دارد. درختان در این پارک سر به آسمان میسایند، شالیزارها و چشمه های آن طبیعت و شچم اندازی را شکل داده اند که نمی توانید چشم از آن ها بردارید. این پارک جنگی آنقدر زیباست که مطمئنا بعدها هم دلتان می خواهد دوباره به آن برگرشته و یکبار دیگر غرق طبیعت دلفریب آن شوید. در این پارک قدم بزنید، نفس های عمیق بکشید و از بودن در یکی از زیباترین استان های ایران لذت ببرید.

دیدنی های چهارمحال و بختیاری

پارک جنگلی پروز

۵– غار سراب کبودر آهنگ

غار سراب در 56 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد است که برای رسیدن به آن باید راه آسفالته دره ای زیبا را پیش بگیرید.در انتهای این مسیر از ماشین پیاده می شوید و تا رسیدن به غار حدود 15 دقیقه پیاده روی می کنید. این غار دارای دو دهانه است و جاری بودن آبی خروشان از یکی از دهانه ها آن را جذاب و تماشایی کرده است. غار موانع طبیعی زیادی دارد برای همین فقط می توانید به حدود 600 متر از آن دسترسی داشته باشید. در جای جای دالان طول و دراز غار که در بعضی از قسمت ها ارتفاعش 15 متر است قندیل های زیبایی می بینید.

دیدنی های چهارمحال و بختیاری

غار سراب کبودر اهنگ

۶– تالاب بین المللی گندمان

در استان چهارمحال و بختیاری تالاب های زیادی وجود دارد که یکی از آنها تالابی بین المللی است با نام تالاب گندمان بر می خورید که نسبت به دیگر تالاب ها از اهمیت بیشتری برخوردار است: تالاب گندمان. این تالاب با وسعتی معادل 980 هکتار در شهرستان گندمان قرار دارد و یکی از بهترین جاها برای تماشای پرندگان و طبیعت بکر است.

دیدنی های چهارمحال و بختیاری

تالاب بین المللی گندمان

۷- تالاب چغاخور

در جاده شهر کرد_ ایذه پس از اینکه حدود 60 کیلومتر از شهرکرد فاصله گرفتید به یکی از زیباترین و نفس گیر ترین تالاب های ایران , تالاب چغاخور خواهید رسید. تالاب چغاخور در ارتفاعات برآفتاب و کلار تالابی واقع شده که هر ساله پرندگان بومی و مهاجر زیادی همچون لک لک سفید، حواصیل، انواع مرغابی این تالاب را برای مهاجرت انتخاب می کنند. با سفر به این تالاب و در کنار این تالاب از آب و هوای بینظیر و پاکیزه را تجربه و محو تماشای چشم اندازهای ناب آن خواهید شد. آب تمیز تالاب، کوه های پس زمینه، آسمان آبی و توده های ابر چنان مناظر دلفریبی را خلق کرده اند که دلتان نمی آید از تماشای آن ها دل بکنید.

دیدنی های چهارمحال و بختیاری

تالاب چغاخور

۸-منطقه حفاظت شده سبزکوه

این منطقه 62 هزار هکتار بزرگی دارد و در سـه شهرستان بروجن، لردگان و اردل قرار گرفته است. بزرگی این منطقه و وجود کوه ها، مرتع ها، جنگل ها و آبشارها باعث شده که سه نوع آب و هوای مختلف و حیات وحش متنوع مثل کل، بز، کبک دری، ببر، خرس قهوه ای، سنجاب و … داشته باشد.

منطقه حفاظت شده سبزکوه از سال 1365خورشیدی به دلیل دارا بودن پتانسیل‌های غنی گیاهی و جانوری و توپوگرافی ویژه، به عنوان «منطقه شکار ممنوع» تحت حفاظت قرار گرفت و پس از آن در سال 1369 خورشیدی به عنوان «منطقه حفاظت شده» به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست رسید.

دیدنی های چهارمحال و بختیاری

منطقه حفاظت شده سبزکوه شهرکرد

۹- چشمه دیمه

اگر به دنبال یکی از گوارا ترین آب های دنیا هستید که به داشتن خواص درمانی معروف باشد به روستای دیمه در شهرستان کوهرنگ بروید. چشمه ای که یکی از سرشاخه های اصلی زاینده رود به شمار می رود و آب زلال و خنکی دارد. با رفتن به کنار چشمه دیمه پا به یکی از زیباترین مناطق کوهرنگ گذاشته اید و می توانید یکی از نفس گیرترین مناظر طبیعی را تماشا کنید.

دیدنی های چهارمحال و بختیاری

چشمه دیمه

۱۰- پارک ملی تنگ صیاد شهرکرد

پارک ملی تنگ صیاد در مسیر شهرکرد به اصفهان در 15 کیلومتری شهرکرد واقع شده است و از حیات‌وحش باورنکردنی و مناظر بی‌بدیل برخوردار است. بر طبق بررسی‌های انجام شده در این منطقه 252 گونه از 52 گیاه، شناسایی شده است.

این منطقه دارای 21600 هکتار مساحت است و پارک ملی تنگ صیاد را با وسعتی معادل 5400 هکتار در دل خود جای داده است. تنگ صیاد بعلت داشتن تپه ماهورهای وسیع، زیستگاه مناسبی جهت گونه قوچ و میش است. کوهستان های جنوب منطقه دارای صخره های صعب العبور است و زیستگاه پلنگ، کل و بز می باشد. از دیگر جانوران منطقه می توان گرگ، روباه، شغال، کفتار، کبک دری کبک چیل، تیهو و عقاب را نام برد.

دیدنی های چهارمحال و بختیاری

پارک ملی تنگ صیاد شهرکرد

در ادامه میتوانید بخوانید …..

    • فیلبند مازندران روستائی بر فراز ابرها | روستاهای ایران
    • آبشار کرودی کن
    • آبشار نیاسر کاشان | بکرترین و زیباترین آبشار ایران
    • دشت شقایق
    • دریاچه میانشه , چورت
    • ماسال سوئیس ایران , بهشت طبیعت گردها , طبیعتی بکر و دیدنی
    • بهشت گمشده شیراز یا تنگ بستانک مرودشت

منبع :

seeiran

بازبینی نظرات کاربران

شما به این مطلب چه امتیازی میدهید؟ عالی

رای شما:رای کاربران

/5 (0 votes)

نوشته 10 مکان دیدنی چهارمحال و بختیاری که نباید از دست بدهید | استان چهارمحال بختیاری اولین بار در Guide iran france. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دشمن ساروج سوربات پتاسیم استئارات منیزیم بنزوات سدیم منتول وانیل مونوسدیم گلوتامات صمغ عربی استئاریک اسید پودر تالک پرلیت خاک رنگبر روغن آرگان روغن جوجوبا تیو سولفات سدیم کراتین کتراک اسید تانیک پکتین کاراگینان پودر کاکائو بوراکس آلانتوئین صمغ عربی برای اپیلاسیون آمونیاک خانگی پروتئین وی پگاه کربومر ساختار فروکتوز

کتراک

صمغ عربی

مونو سدیم گلوتامات

اسید استیک

کربومر

کافور

خاک دیاتومه

کربن فعال

سیلیکون دی اکساید

آویسل

آنتی اکسیدان TBHQ

گلوتن ذرت

لانولین

روغن کندش

کافور

گلوتن

روغن فندوق

لاکتات کلسیم

منیزیم استئارات

روغن آووکادو

روغن درخت چای

روغن براهمی

روغن نارگیل

کتراک

سوربات پتاسیم

روغن بادام

شی باتر

ایزوتیازولین

روغن خراطین

روغن جوجوبا

مالتودکسترین

روغن آرگان

فوماریک اسید

خاک دیاتومه