کلیساهای غیر معمول پاریس که باید ببینید | کلیساهای پاریس

کلیساهای غیر معمول پاریس که باید ببینید گرچه فرانسه امروزه کشوری سکولار ,لائیک است، ولی کشور فرانسه در طول سالها بوضوح میتوان ردپا و تأثیر دین کاتولیک را در گنجینه های معماری زیبایی که از آن زمان بجا مانده مشاهده کرد .نزدیک به 50،000 کلیسا در چهار گوشه این کشور شش ضلعی پراکنده شده اند و شهر پاریس به تنهایی 200 کلیسا دارد! در این مطلب به معرفی ده مورد از کلیساهای غیر معمول پاریس میپردازیم…
کلیسای سن کریستف دُ ژاوِل “Église Saint-Christophe de Javel” کلیسای جامع سنت الکساندر نوسکی ” Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky” کلیسای سن ژرمن دُ شارون ” Église Saint-Germain de Charonne “ کلیسای قلب مقدس ” Basilique du Sacré-Cœur “ کلیسای سن سرژ دُ رَدونژ “Église Saint-Serge de Radonège “ کلیسای سن دنیِ سن سَکرمان ” Église Saint-Denys du Saint-Sacrement “ کلیسای سن جان مون مارتر ” Église Saint-Jean de Montmartre “ کلیسای نوتردام دُ ترَوَی ! “Église Notre-Dame du Travail de Plaisance “ کلیسای سن اوستاش “Église Saint-Eustache “ کلیسای Saint-Ignace کلیسای سن کریستف دُ ژاوِل “Église Saint-Christophe de..

کلیساهای غیر معمول پاریس که باید ببینید

گرچه فرانسه امروزه کشوری سکولار ,لائیک است، ولی کشور فرانسه در طول سالها بوضوح میتوان ردپا و تأثیر دین کاتولیک را در گنجینه های معماری زیبایی که از آن زمان بجا مانده مشاهده کرد .نزدیک به 50،000 کلیسا در چهار گوشه این کشور شش ضلعی پراکنده شده اند و شهر پاریس به تنهایی 200 کلیسا دارد! در این مطلب به معرفی ده مورد از کلیساهای غیر معمول پاریس میپردازیم…

  1. کلیسای سن کریستف دُ ژاوِل “Église Saint-Christophe de Javel”
  2. کلیسای جامع سنت الکساندر نوسکی ” Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky”
  3. کلیسای سن ژرمن دُ شارون ” Église Saint-Germain de Charonne “
  4. کلیسای قلب مقدس ” Basilique du Sacré-Cœur “
  5. کلیسای سن سرژ دُ رَدونژ “Église Saint-Serge de Radonège “
  6. کلیسای سن دنیِ سن سَکرمان ” Église Saint-Denys du Saint-Sacrement “
  7. کلیسای سن جان مون مارتر ” Église Saint-Jean de Montmartre “
  8. کلیسای نوتردام دُ ترَوَی ! “Église Notre-Dame du Travail de Plaisance “
  9. کلیسای سن اوستاش “Église Saint-Eustache “
  10. کلیسای Saint-Ignace

کلیسای سن کریستف دُ ژاوِل “Église Saint-Christophe de Javel“

کلیسای منطقه ای که در اوایل قرن بیستم با دوران صنعت حمل و نقل شناخته می شود.این کلیسا به سنت کریستوفر (حمایت کننده مسافرین) اختصاص یافته است.
نقاشی از گروه کر،کار هنری مارسل مگن، نشان دهنده حمایت سنت کریستفر از مسافرانی است که با وسایل نقلیه مدرن (قطار، قایق، بالون، هواپیما، خودرو) با الهام از بخش صنایع حمل و نقل با کارخانه سیتروئن در این نزدیکی هست بجابجائی میپردازند. اما آنچه که تکمیل محل عبادت را می سازد مطمئنا معماری آن است.

L'église Saint Christophe de Javel

L’église Saint Christophe de Javel

دوازده پانل نقاشی شده توسط ژاک مارتین فریر، که زندگی او را بازگو می کند. کلیسای همچنین دارای شیشه شیشه ای رنگارنگ Jacques Grüber و شیشه های ساخته شده توسط Max و Jean Braemer است.

L'église Saint Christophe de Javel

L’église Saint Christophe de Javel

سردر کلیسا از جنس آجر قرمز و بتن است و با یک مجسمه بزرگ مقدس بتنی تزئین شده است, کاری ارزشمند از Pierre Vigoureux است که در واقع نتیجه یک روش ساخت و ساز نوآورانه بر اساس آجرهای بتنی و قرمز است.

Église Saint-Christophe de Javel
28, rue de la Convention, Paris 15

کلیسای جامع سنت الکساندر نوسکی ” Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky”

نام این کلیسا به یک قهرمان نظامی روسیه قرن سیزدهم اختصاص دارد.این کلیسا که در سال 1861 وقف شده، اولین مکان ثابت و دائمی جهت عبادت جامعه ارتدوکس روسیه در پاریس است. کلیسای اصلی اسقف اعظم کلیساهای ارتدوکس روسیه در اروپای غربی است .اصالت این کلیسا در سبک استفاده شده در معماری آن که سبک بیزانس مسکوئی است میباشد . در این سبک جهت معماری داخل کلیسا سبک بیزانسی بسیار غنی، و برای نمای بیرونی کلیسا سبک مسکوئی یا Muscovite استفاده شده که با ورقه طلای پوشیده شده است.

Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky

Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky

آرشیتکت های این کلیسا، اعضای آکادمی هنرهای زیبای سن پترزبورگ، روم کوزمین و یوهان والدمار استروم هستند . این کلیسا توسط تزار الکساندر دوم و روسهای مقیم پاریس تأمین مالی شده است. طرح این کلیسا در قالب یک صلیب یونانی است که هر بازوی صلیب با محراب کلیسا به پایان میرسد.این محرابها دارای نقاشی های الکسای بوگولیوبوف ” Alexeï Bogolioubov ” میباشد که توسط برج های کلیسا پایان رسیده است .

Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky
12, rue Daru, Paris 8

کلیسای سن ژرمن دُ شارون ” Église Saint-Germain de Charonne “

کلیسای سن ژرمن دُ شارون واقع شده در روستای Charonne و با سبکی غیر عادی و منحصر بفرد است. در واقع، معماری روم شرقی کلیسای روستایی, روستای Charonne کاملا در پایتخت فرانسه خاص و غیر معمول است، که به ساختمان هایی با سبک های گوتیک یا نئو کلاسیک عادت کرده است. این کلیسا به ما چشم انداز جادویی باشکوه از روستاهای کشور فرانسه میدهد. علاوه بر این، کلیسا نیز همانند کلیساهای قرون وسطائی دارای یک گورستان کوچک نیز هست ، که بصورت خاصی , در شهر نور منحصر به فرد است.

Église Saint-Germain de Charonne

Église Saint-Germain de Charonne

کلیسای سنت ژرمن دُ شارون ترکیبی از معماریهای باقی مانده از قرون دوازدهم ، قرن پانزدهم و هجدهم میباشد.این کلیسا از تاریخ 23 می 1932، به عنوان یک بنای تاریخی طبقه بندی شده است.

Église Saint-Germain de Charonne

4, place Saint-Blaise, Paris 20

کلیسای قلب مقدس ” Basilique du Sacré-Cœur “

کلیسای سکره کور در سال‌های 1914-1875 توسط Paul Abadie و بعنوان نمادی از امید ساخته شد.نام این کلیسا که به قلب حضرت مسیح اشاره دارد,بیانگر عشق روحانی و معنوی وی به بشریت است. این کلیسا که بر فراز تپه مون مارتر قرار گرفته موقعیت جغرافیائی خاصی دارد،که دید پانورامایی بسیار زیبایی از شهر پاریس را در ارتفاع 130 متری سطح زمین را به بازدیدکنندگان خود میدهد. این کلیسا به سبک رومی بیزانس طراحی شده و بواسطه رنگ سفیدش از فاصله بسیار دور نیز بوضوح قابل دید و تشخیص است.

Basilique du Sacré-Cœur

Basilique du Sacré-Cœur

بزرگترین ابعاد موزائیک کاری در فرانسه متعلق به سقف داخلی این کلیساست .گنبدهای متعدد این باسیلیک به سبک رومی بیزانس بوده و ظاهری شبیه به کیک زیبای عروسی بدان بخشیده‌اند و برخی نیز بدین نام آن را خطاب می‌کنند. در عین حال معماری آن یادآور تاج محل نیز هست .

Basilique du Sacré-Cœur

Basilique du Sacré-Cœur

بخش‌های داخلی کلیسا با شمع‌های بسیاری آذین گردیده است و حال و هوایی روحانی بدان بخشید‌ه‌اند. علاوه بر آن این کلیسا یک ارغنون بزرگ را نیز که در گرد همایی‌های روز یکشنبه و کنسرت ارغنون شب پیش از کریسمس نواخته می‌شود شامل شده است.کلیسای قلب مقدس بلندترین سازه پاریس بعد از برج ایفل به شمار می‌آید. کلیسای سکره کور به سبب زیبایی و شکوه خود سالانه در حدود 11.5 میلیون بازدید کننده را جذب خود میکند و همین این کلیسا را به محبوب‌ترین جاذبه مذهبی گردشگری پاریس بعد از کلیسای نوتردام بدل نموده است.

در هوای صاف می‌توان از این محل کلیسای نوتردام، مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو و سالن اپرا را نظاره کرد. ورودی گنبد در خارج از کلیسا، بر سمت چپ آن قرار دارد و جهت دسترسی به آن باید 300 پله را پیمود. علاوه بر آن تراس و پیاده‌ روی کلیسا نیز دیدی پانورامایی به مناظر اطراف را بدست خواهند داد. لازم به ذکر است که ورود به داخل کلیسا رایگان است، اما جهت ورود به گورستان زیر زمینی و رفتن به بالای گنبد باید هزینه‌ای را پرداخت نمایید.

Basilique du Sacré-Cœur
35, rue du Chevalier de la Barre, Paris 75018

کلیسای سن سرژ دُ رَدونژ “Église Saint-Serge de Radonège “

این کلیسا که در قرن نوزدهم سال 1918 توسط فرقه پروتستان رها شده بود ، از آنجائیکه این کلیسا در روز عید سن سرژ توسط کلیسای ارتدکس مجددا مورد استفاده قرار گرفت, کلیسای سن سرژ نامیده شد.این کلیسا قبل از جنگ، پذیرای بسیاری از مهاجران آلمانی بود همچنین پس از انقلاب 1917، نیز از پناهندگان روسیه که وارد پاریس شدند استقبال کرد.

L’église Saint-Serge

L’église Saint-Serge

داخل کلیسای سن سرژ دُ رَدونژ، به سبک روسی قرن شانزدهم تزئین شده است.این کلیسا که در منطقه Buttes-Chaumont واقع شده است، توسط یک جزیره سبز محافظت شده است. قسمت بیرونی آن یک حیاط چوبی حکاکی شده را در معرض دید بازدیدکنندگان کنجکاو قرار می دهد. داخل کلیسا توسط هنرمند روسی Dimitri Semionovitch Stelletsky در نئو گوتیک به سبک روسی تزیین شده بود.

L’église Saint-Serge

L’église Saint-Serge

این کلیسا دارای یک کتابخانه ای با مجموعه قابل توجهی شامل بیش از 35،000 جلد از جمله : کتاب های روسی، کتاب های فرانسوی، یونانی، صربی، آلمانی و انگلیسی میباشد .همچنین یک کتابفروشی مذهبی در این کلیسا وجود دارد که کتابهای مرجع ارتدکس بسیاری را ارائه می دهد.
در نهایت، موسسه الهیات ارتدکس سنت سرژ دُ رَدونژ در پاریس تنها دانشگاه در جهان است که آموزش تعلیمات مذهبی و دینی ارتدکس را در فرانسه ارائه میدهد.

Église Saint-Serge de Radonège
93, rue de Crimée, Paris 19

کلیسای سن دنیِ سن سَکرمان ” Église Saint-Denys du Saint-Sacrement “

کلیسای نئوکلاسیک است که براساس طرح کلیساهای مسیحی رومی ساخته شده ، این کلیسا که در منطقه 3 پایتخت فرانسه واقع شده است ، بصورت یک کلیسای ناشناخته در پاریس باقیمانده است .با این حال، گنجینه ای از میراث منحصر به فرد در محوطه خود را پنهان کرده است، همچون نقاشی مشهور Eugène Delacroix ..پیتا “Pietà ” تصویری از مریم باکره مقدس را در حال سوگواری برای فرزندش است،که با افتخار خطاب به دیوارهای کلیسا نصب شده است.

église saint denys du saint sacrement

église saint denys du saint sacrement

Église Saint-Denys du Sacrement
68, rue de Turenne, Paris 75003

کلیسای سن جان مون مارتر ” Église Saint-Jean de Montmartre “

ویژگی خاص این کلیسا که در پای تپه مونمارتر قرار گرفته , استفاده از بتن در ساخت آن است . استفاده از این نوع مصالح در آنزمان انقلابی بود . این کلیسا اولین ساختمان مذهبی است که در ساخت آن از بتن (1904-1894) با آجر و سرامیک (ماسه سنگ و گلوله) استفاده شده و تحت تاثیر سبک جدید قرار است .آرشیتکت آن ،” Anatole de Baudot “، با مخالفتها و انتقادات شدیدی برای پروژه ساخت این کلیسا مواجه بود.او به ویژه برای این ابتکار عمل و برای ساختن یک ساختمان که قرار بود به فروپاشی برسد، متهم بود. در حالیکه این ساختمان ” Saint-Jean de Montmartre” همچنان بیش از یک قرن بعد در میدان Abbesses ایستاده است.

Église Saint-Jean de Montmartre

Église Saint-Jean de Montmartre

این کلیسا دارای سه پنجره بلند ساخته شده توسط استاد شیشه ساز جک گالاند , به همراه ظرحهای ارنست پاسکال بلانچارد که علاقه خاصی به هنر نوین داشت ، است .
شیشه های رنگارنگ زیبا که در سال 1901 توسط برادران Destournel ساخته شده است و نشان دهنده به صلیب کشیده شدن مسیح است.

مجسمه های برنز و سفالهای شیشه ای ( Pierre Roche 1922-1855 ) همچنین محرابهای بزرگی را که به سبک 1900 تزئین کرده اند. او همچنین تامپنوم کلیسای تصویری را که سنت جان Evangelist احاطه شده توسط دو فرشته است را نشان می دهد.

نقاشی های دیواری در سال 1964 توسط نقاش جوردی بونا، ترمیم شد.

Église Saint-Jean de Montmartre

19 rue des Abbesses,75018 Paris
Tel. +33 (0) 1 46 06 43 96
www.saintjeandemontmartre.com

کلیسای نوتردام دُ ترَوَی ! “Église Notre-Dame du Travail de Plaisance “

یکی دیگر از کلیساهای غیر معمول پاریس است که به مناسبت نمایشگاه بین المللی 1900 در Plaisance و منطقه 14 پاریس ساخته شده بود .جهت عبادت و نوعی احترام به شرایط کاری کارگرانی است که مسئول ایجاد نمایشگاه های جهانی پاریس در اوایل قرن بیستم، بدین معنا که به شرایط طبقه کارگر و معنای کلمه “کار” اهمیت می دهد. کلیسا به درستی نامگذاری شده است ( کلیسای بانوی کار ما, کلیسای کارگری !!! ) !

Notre-Dame du Travail

Notre-Dame du Travail

همین دلیل کافیست ، برای اینکه این کلیسا شبیه به یک کارخانه ساخته شود و قاب فلزی آهنی و فولادی آن به منظور یادآوری کارگران از محیط روزمره آنها باشد. یک بنای تاریخی نادر که اصالت آن نه تنها از معماریش، بلکه از تاریخچه و محل ساخت آن نیز هست.اما برای فراتر رفتن از این شرایط اجتماعی ساده، ارک و کر بصورت سنتی انجام می شود، به سادگی از مؤمنین جهت برگزاری مراسم دعا و نماز دعوت می شود.

در زمان حضور در این کلیسا ممکن است فکر کنید که در یک انبار بزرگ قرار دارید، این به علت وجود تیرهای فلزی در همه جا است .با این حال، در آنجا آثار هنری آغاز قرن بیستم بسیاری وجود دارد و در بعضی از نقاط سبک نوآوری را توسعه می دهند.همچنین با نقاشی های جشن صنعتگران نیز تزئین شده است.در مورد نقاشی هایی که در داخل قابل مشاهده هستند، آنها نیز با دنیای کار مرتبط هستند :برخی از آنها نشان دهنده سنت لوک “Saint Luc ” (هنر ) ،سنت فرانسیس آشیسی “Saint François d’Assise ” (ایجاد شاعر و اکولوژی)،سنت الوی “Saint Éloi ” (متالورژی و طلاکاری) و سنت فیاکر “Saint Fiacre” (باغبانی و مزرعه داری) هستند.

Église Notre-Dame du Travail
59, rue Vercingétorix, Paris 75014

کلیسای سن اوستاش “Église Saint-Eustache “

این کلیسا در قلب منطقه له آل ،کلیسای Saint-Eustache یکی از پر بازدید ترین ها کلیساهای غیر معمول پاریس است. نه تنها از لحاظ ابعاد این کلیسا نزدیک به یک کلیسای جامع است بلکه با ثروت بزرگی از آثار هنری که آن را در اختیار دارد،با یک کلیسای جامع برابری میکند. از آن جهت که این کلیسا در سال 1532 ساخته شده، پس از آن در سال 1840 بازسازی شد، ساختمان این کلیسا دارای چند سبک است، در خارج از کلیسا سبک گوتیک، رنسانس و کلاسیک در داخل کلیسا بوضوح قابل رویت میباشد.

Église Saint-Eustache

Église Saint-Eustache

Saint-Eustache با ارگ بزرگش (بزرگترین در فرانسه) هر روز یکشنبه بعد از ظهر برنامه ارائه می دهد. این کلیسا با احترام به سنت موسیقی خود، همچنین میزبان سالانه دوره های فیلارمونیک،گروه های معتبر و جشنواره (رادیو فرانسه، ارکستر ملی فرانسه، جشن پاییز در پاریس، منطقه تابستانی پاریس …)میباشد.

Église Saint-Eustache

146 rue Rambuteau,75001 Paris
Tel. +33 (0) 1 42 36 31 05
https://www.saint-eustache.org

کلیسای Saint-Ignace

کلیسای Saint-Ignace یک کلیسای بزرگ کاتولیک واقع در 33 rue de Sèvres در حوزه ششم پاریس که در سال 1855، به سبک نئو گوتیک ساخته شده است. این کلیسا به “saint Ignace de Loyola ” ، بنیانگذار جامعه مسیح اختصاص داده شده است. کلیسای Saint-Ignace، بدون شک بهترین کلیسای مخفی در پاریس است و دلیل خوبی دارد، از خیابان باز می شود و تنها از طریق ورودی 33 rue de Sèvres قابل دسترسی است. با این حال ناشناخته است، کلیسای Saint-Ignace دارای یک محیط داخلی ناب و رنگین است.

église Saint-Ignace

église Saint-Ignace

منبع :

pariszigzag

بازبینی نظرات کاربران

شما به این مطلب چه امتیازی میدهید؟ عالی

رای شما:رای کاربران

3.6/5 (2 votes)

نوشته کلیساهای غیر معمول پاریس که باید ببینید | کلیساهای پاریس اولین بار در Guide iran france. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دشمن ساروج سوربات پتاسیم استئارات منیزیم بنزوات سدیم منتول وانیل مونوسدیم گلوتامات صمغ عربی استئاریک اسید پودر تالک پرلیت خاک رنگبر روغن آرگان روغن جوجوبا تیو سولفات سدیم کراتین کتراک اسید تانیک پکتین کاراگینان پودر کاکائو بوراکس آلانتوئین صمغ عربی برای اپیلاسیون آمونیاک خانگی پروتئین وی پگاه کربومر ساختار فروکتوز

کتراک

صمغ عربی

مونو سدیم گلوتامات

اسید استیک

کربومر

کافور

خاک دیاتومه

کربن فعال

سیلیکون دی اکساید

آویسل

آنتی اکسیدان TBHQ

گلوتن ذرت

لانولین

روغن کندش

کافور

گلوتن

روغن فندوق

لاکتات کلسیم

منیزیم استئارات

روغن آووکادو

روغن درخت چای

روغن براهمی

روغن نارگیل

کتراک

سوربات پتاسیم

روغن بادام

شی باتر

ایزوتیازولین

روغن خراطین

روغن جوجوبا

مالتودکسترین

روغن آرگان

فوماریک اسید

خاک دیاتومه