پله رویال پاریس | قصری سلطنتی برای تمامی پادشاهان فرانسه

پله رویال پاریس , قصری سلطنتی برای تمامی پادشاهان فرانسه پله رویال پاریس یا قصر رویال پاریس , کاخ سلطنتی،” Le Palais Royal ” شامل مجموعه ای عظیم و زیباست (کاخ، باغ، گالری، تئاتر) که در شمال قصر موزه لوور در منطقه یک پاریس، موثرترین نقطه پاریس در ایجاد تاریخ فرانسه و زندگی ساز پاریس و پاریس نشین هاست.
تاریخچه پله رویال پاریس پله رویال پاریس , توسط Richelieu در سال 1629 ساخته شد،اما قبل از تبدیل شدن به یک خانه بزرگ قمار در قرن هجدهم، محل اقامت پادشاه لوئی چهاردهم بود.امروزه قستمهائی از آن در اختیار شورای دولت ، شورای قانون اساسی و برخی از ادارات وزارت فرهنگ است.پله رویال پاریس ,مجموعه ای از سه قرن شاهکار معماری است.
ورودی شورای دولت
پله رویال پاریس محل اقامت پادشاه لوئی چهاردهم : که امروزه باغهای آن هنوز به روی عموم باز هستند.
کاخ ریشلیو “Le palais de Richelieu ” : پله رویال برای اولین بار کاخ کاردینال “Palais-Cardinal” نامیده شد! و دلیل آن چیزی نیست جز اینکه در واقع این کاخ در سال 1629 توسط کاردینال ریشلیو ” cardinal Richelieu ” مشاور با نفوذ و مخوف پادشاه لوئی سیزدهم ، ساخته شده اس..

پله رویال پاریس ,

قصری سلطنتی برای تمامی پادشاهان فرانسه

پله رویال پاریس یا قصر رویال پاریس , کاخ سلطنتی،” Le Palais Royal ” شامل مجموعه ای عظیم و زیباست (کاخ، باغ، گالری، تئاتر) که در شمال قصر موزه لوور در منطقه یک پاریس، موثرترین نقطه پاریس در ایجاد تاریخ فرانسه و زندگی ساز پاریس و پاریس نشین هاست.

تاریخچه پله رویال پاریس

پله رویال پاریس , توسط Richelieu در سال 1629 ساخته شد،اما قبل از تبدیل شدن به یک خانه بزرگ قمار در قرن هجدهم، محل اقامت پادشاه لوئی چهاردهم بود.امروزه قستمهائی از آن در اختیار شورای دولت ، شورای قانون اساسی و برخی از ادارات وزارت فرهنگ است.پله رویال پاریس ,مجموعه ای از سه قرن شاهکار معماری است.

ورودی شورای دولت

ورودی شورای دولت

پله رویال پاریس محل اقامت پادشاه لوئی چهاردهم : که امروزه باغهای آن هنوز به روی عموم باز هستند.

کاخ ریشلیو “Le palais de Richelieu ” :

پله رویال برای اولین بار کاخ کاردینال “Palais-Cardinal” نامیده شد! و دلیل آن چیزی نیست جز اینکه در واقع این کاخ در سال 1629 توسط کاردینال ریشلیو ” cardinal Richelieu ” مشاور با نفوذ و مخوف پادشاه لوئی سیزدهم ، ساخته شده است.

کاردینال ریشیلیو ” Cardinal de Richelieu ” که مایل به زندگی در نزدیکی کاخ لوور می باشد از 1624 تا 1632 تعداد زیادی از املاک از جمله هتل رامبوئیت ” hôtel de Rambouillet ” را خریداری می کند.

آرشیتیک آن کسی نیست به جز ژاک لامبرسی، “(1585-1654) Jacques Lemercier ” آرشیتک متبحر و مقتدر ،وی در همان زمان قطعاتی از لوور و نیز دانشگاه تاریخی و معروف سوربن را برای ریشیلیو طراحی کرد.

پله رویال پاریس

پله رویال پاریس

همانطور که در تصویر دیده میشود , او یک ساختمان را به شکل یک مستطیل بزرگ ساخت، با باغ بزرگی به وسعت 20000 متر مربع که به روی عموم باز می شود و ساختمان تئاتری ” Comédie-Française ” خانه مولیه که بعدا قطعه های مولیه در آن نوشته و اجرا شود.

ساختمان تئاتر پله رویال پاریس

ساختمان تئاتر پله رویال پاریس

کاخ پادشاه ” Le palais du Roi ” :

در سال 1636 ریشیلیو قصر کاردینال قصر را به پادشاه لوئی سیزدهم میبخشد. از سال 1642، بیوه شاه، آن اتریش “Anne d’Autriche ” در این قصر اقامت کرده و لوئی چهاردهم پادشاه آینده فرانسه را در آنجا بزرگ میکند .از آن به بعد،کاخ کاردینال ،کاخ پادشاهی، کاخ رویال نامیده می شود.
در مقابل ورودی اصلی آن محل کاخ سلطنتی ایجاد شد.با توجه به شورشها و مشکلات آنزمان ، پادشاه جوان از زندگی در این قصر لذت برده و قصد ترک آن نمیکند .

کاخ اورلئان ” Le palais des Orléans ” :

با اقامت کردن لوئی چهاردهم در قصر ورسای ، کاخ سلطنتی به خانواده اورلئان, برادرش فیلیپ اورلئان داده شد.
بدین ترتیب، کاخ به مسیور (عنوان برادر پادشاه) داده می شود و بدین ترتیب این قصر برای مدتی طولانی در خانواده دوک اورلئان باقی خواهد ماند. این یک بار دیگر مرکز قدرت در دست فیلیپ اورلئان ” Philippe d’Orléans ” بود که در مدت جوانی پادشاه لوئی چهاردهم فرانسه را اداره می کرد.

در سال 1781، یکی دیگر از اعضای خانواده، لوئی فیلپ اورلئان (Louis-Philippe d’Orléans ) تصمیم به ایجاد خانه بوتیک و مغازه و حتی کافه و تئاتر در اطراف باغهای قصر گرفت.یک نویسنده روسی می گوید: “همه چیزهایی که ممکن است در پاریس پیدا شود در Palais Royal واقع شده است .

پله رویال در طی قرون هجدهم و نوزدهم شاهد شورشها و انقلاب فرانسه بود. توسط دولت مصادره شده، سپس به خانواده اورلئان بازگردانده شد ، قبل از مصادره دوباره، اجاره داده شده،جداسازی و تخریب ، غارت و حتی سوخته است.با وجود توانمندی های فراوان آرشیتیکت فونتین ” Fontaine ” در سال 1814 برای لوئی فیلیپ، پادشاه آینده فرانسه کاخ از این دوره آسیب فراوانی دید .

تئاتر سلطنتی پله رویال :

تئاتر سلطنتی پله رویال در پله رویال و بین خیابان Montpensier و باغ پله رویال قرار گرفته است.این ساختمان بین سالهای 1786 و 1790 توسط ویکتور لوئی ” Victor Louis ” با امکانات گالری سلطنتی پله رویال ساخته شد و سپس در سال 1830 توسط لوئیس رنیر دی گوریک ” Louis Regnier de Guerchy ” بازسازی شد.

théâtre du palais royal paris

théâtre du palais royal paris

در سال 1880، تئاتر و اتاقهای آن توسط آرشیتیکت ” Paul Sédille” به سبک لوئی پانزدهم مزین و طلا کاری و با مجسمه های Dalou شدند .

پله های اضطراری تئاتر پله رویال پاریس

پله های اضطراری تئاتر پله رویال پاریس

او پله خروج اضطراری را در قالب راهروهای فلزی که با موزاییک پوشش داده شده اند ,نصب می کند.نما و سقف ساختمان تئاتر در سال 1930، و از تاریخ 3 اوت 1993 کل ساختمان تئاتر به طور کامل به عنوان آثار تاریخی ثبت شده است.

پله رویال در حال حاضر :

قصر Palais-Royal امروزه از آسمان یک مستطیل بزرگ، با 405 متر طول، 123 متر عرض، پر از باغ دیده می شود. ظاهر بیرونی ساختمان لوکس است: نمای ساختمان، نظم یکسان و سبک یونانی که با فریم های مثلثی و سرستون های زیبای تزئین شده اند .حیاطی باغچه هایی که با حوض ها و به درختانی زیبا آراسته شده اند. اتاقهائی با دکوراسیونی فریبنده,نقاشی هایی زیبا ,خیال انگیز و رویائی دارند .

در دوران ریاست جمهوری فرانسوا میتران به دنبال طرح و ایده ای زیبا و هنری جهت جلوگیری از پارک کردن ماشین در حیاط اصلی لوور بود و پس از به مسابقه گذاشتن طرحهای ارائه شده , طرح The Two Plateaux از هنرمند دانیل بورن ( Daniel Buren ) به دلیل خطی و هماهنگی داشتن با دیگر ستونها و معماری لوور انتخاب شده و در سال 1986 , ستون های بورن در حیاط لوور نصب شدند .

Les Deux Plateaux

Les Deux Plateaux

این ساختمان باشکوه که از نظر مکانی در مقابل موزه‌ لوور قرار دارد یکی دیگر از نمونه‌های معماری سلطنتی است. این قصر در ابتدا به‌عنوان کاخ رویال و در دوره‌ی حکومت پادشاه لوییس سیزدهم احداث و بعدها به قصر رویال تبدیل شد. ساختمان این قصر برای چهار سده جایگاه قدرت کشور فرانسه بود. قصر رویال مثل سایر نمونه‌های معماری کلاسیک فرانسوی یک حیاط مرکزی دوست‌داشتنی دارد. این حیاط محصور و درختکاری شده حسی همچون یک روستا درون شهر را به انسان منتقل می‌کند. درون محوطه حیاط یک مجموعه مجسمه غیرعادی و مدرن از تعدادی ستون کوچک و خط‌دار وجود دارد که ارتفاع‌شان با هم متفاوت است. این مجسمه‌ها حسی از کنجکاوی و تعجب را ایجاد می‌کنند.

آدرس :

Domaine national du Palais-Royal
8, rue Montpensier
75001 Paris

مترو : دسترسی از طریق خطوط 1, 7 , 14
اتوبوس و Balabus : دسترسی از طریق خطوط 21, 27, 39, 48, 69, 72, 81, 95

منبع :

سایت رسمی پله رویال پاریس lartnouveau سایت رسمی تئاتر پله رویال پاریس

بازبینی نظرات کاربران

شما به این مطلب چه امتیازی میدهید؟ عالی

رای شما:رای کاربران

4.7/5 (1 votes)

نوشته پله رویال پاریس | قصری سلطنتی برای تمامی پادشاهان فرانسه اولین بار در Guide iran france. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دشمن ساروج سوربات پتاسیم استئارات منیزیم بنزوات سدیم منتول وانیل مونوسدیم گلوتامات صمغ عربی استئاریک اسید پودر تالک پرلیت خاک رنگبر روغن آرگان روغن جوجوبا تیو سولفات سدیم کراتین کتراک اسید تانیک پکتین کاراگینان پودر کاکائو بوراکس آلانتوئین صمغ عربی برای اپیلاسیون آمونیاک خانگی پروتئین وی پگاه کربومر ساختار فروکتوز

کتراک

صمغ عربی

مونو سدیم گلوتامات

اسید استیک

کربومر

کافور

خاک دیاتومه

کربن فعال

سیلیکون دی اکساید

آویسل

آنتی اکسیدان TBHQ

گلوتن ذرت

لانولین

روغن کندش

کافور

گلوتن

روغن فندوق

لاکتات کلسیم

منیزیم استئارات

روغن آووکادو

روغن درخت چای

روغن براهمی

روغن نارگیل

کتراک

سوربات پتاسیم

روغن بادام

شی باتر

ایزوتیازولین

روغن خراطین

روغن جوجوبا

مالتودکسترین

روغن آرگان

فوماریک اسید

خاک دیاتومه