نقشه راه برنامه نویسی برای یادگیری مبتدیان

اگر تازه میخواهید وارد حوزه برنامه نویسی شوید و دنبال یک نقشه راه درست برای یادگیری هستید جای خوبی امدید چون قراره در این مطلب در مورد نقشه راه برنامه نویسی برای افراد مبتدی صحبت کنیم. قرار نیست در این مطلب شما رو سردرگم یا دنبال نخود سیاه بفرستیم میخواهیم اصل داستان رو مورد بررسی قرار دهیم. افرادی که این مقاله رو مطالعه می کنند بعدش می تونند یک مسیر درست رو پیدا کنند و به راحتی در همان مسیر شروع به یادگیری و آموزش برنامه نویسی کنند.
افراد زیادی در مورد نقشه راه برنامه نویسی مطلب نوشته اند اما متاسفانه بر اساس تخصص و تعصبی داشتند خیلی چیزا رو فراموش یا اینکه افراد رو به بی راه میفرستند. مثلا یکی از این افراد در نقشه راهی که ارائه کرد بود ابتدا زبان سی بعد زبان سی پلاس پلاس و در گام بعدی زبان سی شارپ رو برای یادگیری معرفی کرده بود و در آخر گفته بود باید حتما جاوا رو یاد بگیرید. نمیدونم بر اساس چه منطق یا مرجعی اینجور مسیری رو پیشنهاد داده است. یادگیری همین ۴ زبان حداقل چند سال وقت میبره و اصلا نیاز نیست این ۴ تا رو یاد گرفت چون هر کدام یک زبان مستقل هستند و قرار نیست شما چند زبان یاد ب..

اگر تازه میخواهید وارد حوزه برنامه نویسی شوید و دنبال یک نقشه راه درست برای یادگیری هستید جای خوبی امدید چون قراره در این مطلب در مورد نقشه راه برنامه نویسی برای افراد مبتدی صحبت کنیم. قرار نیست در این مطلب شما رو سردرگم یا دنبال نخود سیاه بفرستیم میخواهیم اصل داستان رو مورد بررسی قرار دهیم. افرادی که این مقاله رو مطالعه می کنند بعدش می تونند یک مسیر درست رو پیدا کنند و به راحتی در همان مسیر شروع به یادگیری و آموزش برنامه نویسی کنند.

افراد زیادی در مورد نقشه راه برنامه نویسی مطلب نوشته اند اما متاسفانه بر اساس تخصص و تعصبی داشتند خیلی چیزا رو فراموش یا اینکه افراد رو به بی راه میفرستند. مثلا یکی از این افراد در نقشه راهی که ارائه کرد بود ابتدا زبان سی بعد زبان سی پلاس پلاس و در گام بعدی زبان سی شارپ رو برای یادگیری معرفی کرده بود و در آخر گفته بود باید حتما جاوا رو یاد بگیرید. نمیدونم بر اساس چه منطق یا مرجعی اینجور مسیری رو پیشنهاد داده است. یادگیری همین ۴ زبان حداقل چند سال وقت میبره و اصلا نیاز نیست این ۴ تا رو یاد گرفت چون هر کدام یک زبان مستقل هستند و قرار نیست شما چند زبان یاد بگیرید. شما باید فقط یک زبان برنامه نویسی رو یاد بگیرید و در همان قوی و قدرتمند شوید.

نقشه راه برنامه نویسی قبل از اینکه شروع به معرفی نقشه راه برنامه نویسی کنم باید توضیحات در مورد یادگیری برنامه نویسی بدم که با این حوزه بیشتر آشنا شوید. ببینید در یادگیری برنامه نویسی افراد به دو دسته تقسیم می شود کسانی که قبلا با برنامه نویسی آشنایی داشتند و یک دید کلی نسب به برنامه نویسی دارند و افرادی که اصلا در این حوزه فعال نبوده و هیچی از این بخش نمی دونند.

ما سعی می کنیم نقشه راه برنامه نویسی رو بر اساس همین دو دسته جلو ببریم و برای هر کدام یک نقشه راه خوب و بر اساس شرایط ارائه کنیم. بهتون قول میدم اگر این چیزهایی که در این مقاله ارائه می کنم رو به صورت دقیق اجرا کنید اولا از برنامه نویسی خسته نشده و در آخر هم یک برنامه نویس کار بلد و متخصص می شوید. فقط باید سریع و با تمرکز بالا استارت یادگیری برنامه نویسی رو بزنید. سعی کنید وارد حاشیه و درگیر وسواس نشوید چون آفت این حوزه همین دو گزینه (حاشیه و وسواس) هستش؛ مسیر رو نشون میدم سریع اقدام به رفتن کنید.

نقشه راه برنامه نویسی برای کسانی که آشنایی ندارند

ببینید دوستان عزیز اگر اصلا هیچی از برنامه نویسی نمیدونید و هیچ گونه اطلاعاتی در این زمینه ندارید باید ابتدا یک دید برنامه نویسی پیدا کنید برای این موضوع یک مطلب که شامل ۱۹ مقاله آموزشی است رو برای شما آماده کردیم که با مراجعه به این مطلب و مطالعه آنها می توانید دید نسبی به برنامه نویسی پیدا کنید. برای دسترسی به این مطلب روی عنوان ۱۹ مقاله برای یادگیری اصول برنامه نویسی کلیک کنید تا وارد این مطلب شوید. سعی کنید تمام مقالات معرفی شده در این مطلب رو مطالعه کنید. نهایت چند ساعت وقت شما رو می گیرد ولی خیلی خیلی جلو می افتید.

بعد از اینکه این مقالات رو مطالعه کردید به احتمال زیاد به یک دید نسبی به برنامه نویسی رسیده اید حال باید به سراغ یادگیری برنامه نویسی بریم. برای استارت نباید سمت یک زبان برنامه نویسی برید چون به احتمال زیاد به خاطر پیچیدگی یادگیری، کلا بیخیال بشید و اصلا کار نکنید. پیشنهاد میکنم قبل از یادگیری یک زبان، استارت یادگیری html و css رو بزنید. در بخش پایین در مورد این دو به صورت کامل توضیحاتی ارائه می کنم.

HTML چیست؟

ابتدا بگویم HTML مخفف Hyper Text Markup Language و به معنای “زبان نشانه‌گذاری ابرمتن” است. اگر بخواهیم بگیم HTML چه نقشی دارد باید گفت HTML سنگ بنای وب است. یعنی چارچوب یک صفحه وب توسط HTML مشخص می شود. HTML یک زبان رایانه‌ای که برای تدوین قالب و طراحی صفحات وب به کار برده می‌شود.

HTML یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری است و باید گفت نقطه آغاز یادگیری برنامه نویسی تحت وب، یادگیری زبان نشانه گذاری HTML است. یعنی با استفاده از HTML شما می توانید چارچوب یک صفحه سایت رو مشخص کنید. اگر میخواید در مورد زبان نشانه گذاری HTML بیشتر بدونید به صفحه HTML چیست؟ مراجعه کنید.

CSS چیست؟

پس HTML برای نمایش المان ها و لایه بندی ساختار صفحه استفاده می شود و برای طراحی یک صفحه و زیبایی سازی صفحه، امکانات خوبی را در اختیار طراح سایت قرار نمی دهد. با آمدن زبان CSS این مشکل زیبا سازی صفحات وب حل شد.
CSS مخفف Cascading Style Sheets می باشد که نحوه نمایش عناصر داخل یک صفحه رو مشخص می کند و به طراح کمک میکند که بتوانند به تمام بخش ها و عناصر یک صفحه کنترل داشته باشد. و می توان گفت CSS زبان استایل دهی یا زیبا سازی یک صفحه وب می باشد. اگر میخواهید در مورد آن بیشتر بدانید به مقاله CSS چیست؟ مراجعه کنید.

چرا شروع برنامه نویسی باید با HTML و CSS باشد؟

شاید بپرسید چرا باید از html و css شروع کنیم؟ ببینید دوستان عزیز چون شما هیج گونه زبانی رو قبلا کار نکردید و اگر سریع برید سمت زبان هایی مثل سی شارپ، پایتون، جاوا یا هر زبان دیگری به احتمال زیاد دچار سردرگمی می شوید و کلا بیخیال یادگیری و آموزش برنامه نویسی می شوید. شخصا بارها این مورد رو از نزدیک دیدم و به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنم. ولی اگر از html و css شروع کنید هم وارد دنیای کدنویسی می شوید هم گام اول رو برای یادگیری بر داشته اید.

یادگیری html و css به شدت ساده و روان هستش و اگر حدود یک ماه و یا کمی بیشتر وقت بذارید می توانید به این دو مسلط شوید. اگر شما html و css یاد بگیرید به راحتی می توانید انواع قالب وبسایت رو بزنید. مثلا همین ظاهر سایت سورس ایران با html و css درست شده است.

برای یادگیری این دو تا می توانید از منابعی که داخل سایت قرار دادیم استفاده کنید. کافیه به مقاله گام اول برای آموزش طراحی سایت برید و ویدیوهایی که در این مقاله معرفی کردیم رو دانلود کنید. با استفاده از ویدیوها می توانید این دو رو به خوبی یاد بگیرید.

نقشه راه برنامه نویسی برای همه

نقشه راه برنامه نویسی

خب تا این لحظه اطلاعات خوبی در زمینه نقشه راه برنامه نویسی برای افراد مبتدی ارائه کردیم حالا به بخش مهم رسیدیم در بخش قبلی افرادی که اصلا آشنایی نداشتند رو چند مقاله رو بهشون معرفی کردیم و گفتیم باید اینا رو مطالعه کنند و بعدش گفتیم باید html و css رو استارت بزنند و یاد بگیرند. حالا اون دوستانی که html و css رو یاد گرفتید و افرادی که یه چیزایی بلد بودند در این بخش، مسیرشون یکی میشه و باید به این چیزایی که در این قسمت میگم عمل کنند.

شما در این لحظه باید یک زبان برنامه نویسی رو یاد بگیرید حال این زبان باید بر اساس حوزه کار انتخاب شود. معمولا ما در برنامه نویسی سه حوزه خیلی مهم داریم که باید یکی از این سه حوزه رو انتخاب کنید البته چند حوزه دیگه هم داریم ولی زیاد در ایران بازار کار ندارند. که به این حوزه ها هم اشاره ای می کنیم ولی زیاد پیشنهاد نمیدم سمت آنها برید.

  • برنامه نویسی تحت وب
  • برنامه نویسی تحت موبایل
  • برنامه نویسی تحت دسکتاپ یا ویندوز

نکته مهم: در حال حاضر بهترین حوزه کاری برای یادگیری، برنامه نویسی تحت وب هستش که بازار کار فوق العاده ای دارد پیشنهاد خودمم همین حوزه هستش بعد از برنامه نویسی تحت وب یا همان برنامه نویسی سایت، برنامه نویسی موبایل در جایگاه دوم قرار دارد و بعد برنامه نویسی تحت دسکتاپ در جایگاه سوم؛ پیشنهاد میکنم حتما سمت وب برید چون هم از لحاظ یادگیری هم از لحاظ بازار کار وضعیت فوق العاده خوبی رو سپری می کند. (بازار کار برنامه نویسی وب هم در ایران هم در خارج کشور عالی است.)

۱- نقشه راه برنامه نویسی تحت وب

زبان انگلیسی
الگوریتم و فلوچارت
تایپ به اندازه لازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دشمن ساروج سوربات پتاسیم استئارات منیزیم بنزوات سدیم منتول وانیل مونوسدیم گلوتامات صمغ عربی استئاریک اسید پودر تالک پرلیت خاک رنگبر روغن آرگان روغن جوجوبا تیو سولفات سدیم کراتین کتراک اسید تانیک پکتین کاراگینان پودر کاکائو بوراکس آلانتوئین صمغ عربی برای اپیلاسیون آمونیاک خانگی پروتئین وی پگاه کربومر ساختار فروکتوز

کتراک

صمغ عربی

مونو سدیم گلوتامات

اسید استیک

کربومر

کافور

خاک دیاتومه

کربن فعال

سیلیکون دی اکساید

آویسل

آنتی اکسیدان TBHQ

گلوتن ذرت

لانولین

روغن کندش

کافور

گلوتن

روغن فندوق

لاکتات کلسیم

منیزیم استئارات

روغن آووکادو

روغن درخت چای

روغن براهمی

روغن نارگیل

کتراک

سوربات پتاسیم

روغن بادام

شی باتر

ایزوتیازولین

روغن خراطین

روغن جوجوبا

مالتودکسترین

روغن آرگان

فوماریک اسید

خاک دیاتومه