پتی پله | موزه هنرهای زیبای پاریس | نمایشگاه دائمی رایگان

پتی پله , موزه هنرهای زیبای پاریس پتی پله ، پُتی پَله ” Petit Palais “، به مناسبت نمایشگاه جهانی سال 1900 توسط آرشیتکت چارلز جیرلت ” Charles Girault ” ساخته شده و امروزه پذیرای موزه هنرهای زیبای پاریس ” Musée des Beaux-Arts de Paris ” از قرون وسطی تا آغاز قرن ما میباشد.
این ساختمان در مقابل گراند پَله و در خیابان پاریس هشتم وینستون چرچیل واقع شده. توجه داشته باشید که مجموعه نمایشگاههای دائمی در طول سال رایگان هستند!
این موزه یکی از چهارده موزه ای است که از تاریخ 1 ژانویه 2013 توسط اداره دولتی اداری “موزه های پاریس”مدیریت می شود.
petit palais
معماری ساختمان پتی پله پتی پله در اطراف باغ نیم دایره ای زیبایی ایجاد شده است.نمایشگاه این موزه در طبقه اول این عمارت واقع شده و طبقه همکف آن به اصل به قسمت اداری موزه اختصاص یافته است.
نمای آن در حدود 150 متر طول دارد. حیاطی مجلل با گنبدی زیبا ، ستونهای یونیک” سبک معماری یونان باستان ” با نقوش برجسته مورب، نمای ظاهری نیم دایره حیاط داخلی را تزئین می کنند. دکوراسیون آن با نقوش برجسته مجلل با شکوه تکمیل شده است.
حیاط داخلی پتی پله
به لطف طراحی..

پتی پله ,

موزه هنرهای زیبای پاریس

پتی پله ، پُتی پَله ” Petit Palais “، به مناسبت نمایشگاه جهانی سال 1900 توسط آرشیتکت چارلز جیرلت ” Charles Girault ” ساخته شده و امروزه پذیرای موزه هنرهای زیبای پاریس ” Musée des Beaux-Arts de Paris ” از قرون وسطی تا آغاز قرن ما میباشد.
این ساختمان در مقابل گراند پَله و در خیابان پاریس هشتم وینستون چرچیل واقع شده. توجه داشته باشید که مجموعه نمایشگاههای دائمی در طول سال رایگان هستند!

این موزه یکی از چهارده موزه ای است که از تاریخ 1 ژانویه 2013 توسط اداره دولتی اداری “موزه های پاریس”مدیریت می شود.

petit palais

petit palais

معماری ساختمان پتی پله

پتی پله در اطراف باغ نیم دایره ای زیبایی ایجاد شده است.نمایشگاه این موزه در طبقه اول این عمارت واقع شده و طبقه همکف آن به اصل به قسمت اداری موزه اختصاص یافته است.

نمای آن در حدود 150 متر طول دارد. حیاطی مجلل با گنبدی زیبا ، ستونهای یونیک” سبک معماری یونان باستان ” با نقوش برجسته مورب، نمای ظاهری نیم دایره حیاط داخلی را تزئین می کنند. دکوراسیون آن با نقوش برجسته مجلل با شکوه تکمیل شده است.

le petit palais jardin

حیاط داخلی پتی پله

به لطف طراحی متبحرانه آرشیتکت آن چارلز جیرلت ” Charles Girault ” با طراحی و ایجاد پنجره های بزرگ و شیشه ای و گنبدی شفاف , تمامی فضا تنها با استفاده از نور طبیعی روشن میشود.

مجسمه های روی نمای پتی پله

1- در بالای سر درب عمارت مجسمه زنی را در حالیکه نشسته است و کشتی که نماد شهر پاریس است را در بازوی چپ خود دارد و در احاطه موزها ” Muses ” نه ختران زئوس، شاه خدایان و منه‌موزین ” Zeus & Mnémosyne ” که طبق اساطیر یونانی نماد هنر و هنرمندی هستند, میبینیم .این مجسمه زیبا توسط مجسمه ساز Jean-Antoine Injalbert ساخته شده و بنام شهر پاریس محافظ هنر معروف است .

پتی پله

نمای سر درب ورودی اصلی عمارت پتی پله

Muses ,موزها در اساطیر یونانی دختران زئوس، شاه خدایان و منه‌موزین به شمار می‌روند، که نگاهبانان و تجسم‌بخشان هنرها و دانش‌ها بودند. در افسانه‌های اولیه آن‌ها ۹ خواهر با یک اندیشه، روح و دل بودند و همه میوز نامیده می‌شدند. چنانچه این دخترها به مردی ابراز عشق می‌کردند، آن مرد از هر نوع تشویشی دور می‌شد و آرامش می‌یافت و از تمام مردان مقدس جایگاهی بالاتر می‌یافت. در زبان امروز به شخص الهام‌دهنده هنرمند میوز می‌گویند.

2-در سمت راست ، مجسمه های نماد رود سن و انشعابات آن کار مجسمه ساز Maurice Ferrary .

پتی پله

مجسمه های سمت راست ورودی تی پله

3-در سمت چپ ، مجسمه های زنان جوان نماد چهار فصل مجسمه ساز Louis Convers .

پتی پله

مجسمه های سمت چپ ورودی پتی پله

تاریخچه عمارت پتی پله

این پروژه در سال 1894 برای نخستین بار از تخریب کاخ صنعت ” palais de l’Industrie ” آغاز شد، کاخ صنعت در امتداد Champs-Elysées و برای نمایشگاه جهانی سال 1855 ساخته شده بود .

پُتی پَله le Petit Palais ( قصر کوچک ), مانند گراند پله – Grand Palais و پل الکساندر سوم برای نمایشگاه جهانی سال 1900 ساخته شده بود که بخشی از یک برنامه معماری بزرگ شهری بود که به منظور ایجاد چشم اندازی زیبا بین Champs-Elysées و les Invalides طراحی شده بود.

نهایتا این کاخ در سال 1896 نابود شد و جای خود را به دو کاخ پُتی پَله و گراند پَله داد.

برنده طرح ، آرشیتیکت چارلز جیرلت (1851-1932) با تعهد به حفظ درختان در میدان Marigny ، در پائیز 1897 شروع بکار میکند.

Jean-Antoine Injalbert, Louis Convers, Desiré-Maurice Ferrary , René de Saint-Marceaux مجسمه سازانی بودند که توسط آنها طراحی و ساخت طرح نمای سر درب ورودی اصلی کاخ پتی پله انجام گرفت و نقاشی های داخلی گنبد آن نیز توسط Albert Besnard انجام شده است.

طاقهای زیبای گالری مجسمه ها توسط Fernand Cormon و گالری سمت چپ توسط Ferdinand Humbert و گالری سمت راست نیز توسط Alfred Roll ,گنبد یکی از غرفه ها نیز توسط Maurice Denis انجام شده است .

با توجه به طرح ذوزنقه ای چارلز جیرلت” Charles Girault ” , این عمارت متشکل است از چهار ساختمان در اطراف باغ داخلی نیم دایره ای شکل که توسط یک ردیف از ستون های اطراف ایوان یا حیاط احاطه شده است .

le petit palais vue aérienne

le petit palais vue aérienne

سرانجام در 11 دسامبر 1902 به عنوان یک موزه، و تحت نام “کاخ هنرهای زیبای شهر پاریس” « Palais des Beaux Arts de la Ville de Paris » افتتاح شد.

پتی پله در سال 1900

پتی پله در سال 1900

از سال 1902، پتی پاله به منظور جمع آوری مجموعه های دائمی (از دوران باستان تا پایان قرن نوزدهم، مجموعه های شهری قرن بیستم که امروزه در کاخ توکیو موجود هستند ) و ایجاد نمایشگاه های موقت , تبدیل به ” کاخ هنرهای زیبای شهر پاریس ” شد .

کمک های مالی انجام شده توسط Les Dutuit و Tuck در آن دوران به طور خاصی به غنی سازی مجموعه آثار:
اشیای عتیقه های گرانبها و ارزشمند، قرون وسطی، رنسانس فرانسه و ایتالیایی ، و نیز نقاشی های معروف فنلاندی و هلندی کمک شایانی کرد.نقاشی ها و مجسمه ها، پرده ها،تابلوها و فرشهای بافته شده معروف به ” tapisseries ” و آثار هنری قرن هجدهم.

علاوه بر این، این موزه دارای، مجموعه ای از آثار قرن نوزدهم است، که در نتیجه از سفارشات و خریدهای انجام شده توسط شهرداری پاریس (atelier Dalou) و همچنین میراث و اهدائی های علاقمندانی چون (Jean-Baptiste Carpeaux، Jean-Joseph Carriès، Paul Cézanne، Théodore Chassériau، Gustave Courbet، Eugène Delacroix، Ingres) میباشد .

آثار نمایشگاهی این موزه منعکس کننده جریان اصلی تصویری قرن نوزدهم است. دوران 1900 میلادی توسط اشیاء هنری با استیل هنری جدید نشان داده شده است مانند ظروف شیشه ای امیل گال ” Emile Gallé ” یا اتاق غذاخوری ” Hector Guimard ” .

قصر پتی پله نیز برای نمایشگاه هنرهای تزئینی 1925 استفاده شد.

پیشنهاد ما به شما

زمانیکه به پاریس مسافرت میکنید مطمئنا به خیابان شانزه لیزه نیز سر می‌زنید؛ پس دیدن پتی پله را نیز در لیست خود قرار دهید. از دیدن معماری بی‌نظیر این قصر زیبا لذت برده و از نمایشگاه‌های جذاب آن دیدن کنید.قبل از رفتن در مورد رویدادهای در حال برگزاری در پتی پله ، اطلاعات لازم را به دست آورید، چون این رویدادها به طور مداوم تغییر می‌کنند. البته هر چه که باشد مطمئن باشید چیز جذابی پیدا خواهید کرد. از آنجائی که پتی پله در مرکز پاریس قرار گرفته است. شما می‌توانید به راحتی و سریع با استفاده از مترو یا اتوبوس از نقاط مختلف شهر به این محل برسید.

دسترسی :

Avenue Winston Churchill, 75008 Paris

در ادامه میتوانید بخوانید …..

  • گراند پله – Le Grand Palais ,جواهری بر قلب شانزه لیزه پاریس
  • موزه ملی دریایی پاریس | Musée national de la Marine
  • موزه برانلی پاریس | موزه مردم شناسی پاریس
  • موزه گروین | موزه مجسمه های مومی پاریس | Grevin Paris
  • موزه رودن پاریس Musee Rodin
  • موزه انولید | موزه جنگ پاریس | آرامگاه ناپلئون
  • موزه اورسی | Musée d’Orsay
  • موزه‌ لوور Musée du Louvre | معروفترین موزه در دنیا

منبع :

petit palais paris1900.lartnouveau

بازبینی نظرات کاربران

شما چه امتیازی به این مطلب میدهید؟ عالی

رای شما:رای کاربران

/5 (0 votes)

نوشته پتی پله | موزه هنرهای زیبای پاریس | نمایشگاه دائمی رایگان اولین بار در Guide iran france. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دشمن ساروج سوربات پتاسیم استئارات منیزیم بنزوات سدیم منتول وانیل مونوسدیم گلوتامات صمغ عربی استئاریک اسید پودر تالک پرلیت خاک رنگبر روغن آرگان روغن جوجوبا تیو سولفات سدیم کراتین کتراک اسید تانیک پکتین کاراگینان پودر کاکائو بوراکس آلانتوئین صمغ عربی برای اپیلاسیون آمونیاک خانگی پروتئین وی پگاه کربومر ساختار فروکتوز

کتراک

صمغ عربی

مونو سدیم گلوتامات

اسید استیک

کربومر

کافور

خاک دیاتومه

کربن فعال

سیلیکون دی اکساید

آویسل

آنتی اکسیدان TBHQ

گلوتن ذرت

لانولین

روغن کندش

کافور

گلوتن

روغن فندوق

لاکتات کلسیم

منیزیم استئارات

روغن آووکادو

روغن درخت چای

روغن براهمی

روغن نارگیل

کتراک

سوربات پتاسیم

روغن بادام

شی باتر

ایزوتیازولین

روغن خراطین

روغن جوجوبا

مالتودکسترین

روغن آرگان

فوماریک اسید

خاک دیاتومه