روز کارگر در فرانسه | اول می | تاریخچه و علت نامگذاری روز جهانی کارگر

روز کارگر در فرانسه امروز اول ماه مه مصادف است با “روز جهانی کارگر”. این روز هرساله در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی با برگزاری مراسم ویژه و انجام تظاهرات خیابانی، گرامی داشته می‌شود.
امروزه در فرانسه در روز اول می مصادف با روز جهانی کارگر گل موگه به کارگران و کارمندان با آرزوی خوشبختی و خوش شانسی هدیه میشود . تاریخچه و علت نامگذاری روز جهانی کارگر روز کارگر که امروز در ده‌ها کشور در جهان بجز آمریکا و کانادا گرامی داشته می‌شود، در آغاز از سوی کارگران شیکاگو در آمریکا شروع شد، ولی در فرانسه رسمیت بین‌المللی یافت .
در روز اول ماه مه سال 1886 میلادی، در آمریکا بیش از 400 هزار کارگر برای کاهش زمان طافت فرسای کار روزانه، از 14 ساعت به 8 ساعت، دست به اعتصاب زدند که این اعتصابات در شیکاگو در سومین روز به درگیری میان پلیس و کارگران انجامید و در تیراندازی پلیس به سوی تظاهرکنندگان، 5 کارگر کشته و شماری دیگر زخمی شدند.
یک روز پس از این حادثه، کارگران برای اعتراض به خشونت پلیسی، دست به تظاهرات خیابانی زدند که در حین تظاهرات بر اثر بُمبی که به میان صفوف پلیس پرتاب شد چند مأمور پلیس جان خود ر..

روز کارگر در فرانسه

امروز اول ماه مه مصادف است با “روز جهانی کارگر”. این روز هرساله در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی با برگزاری مراسم ویژه و انجام تظاهرات خیابانی، گرامی داشته می‌شود.

امروزه در فرانسه در روز اول می مصادف با روز جهانی کارگر گل موگه به کارگران و کارمندان با آرزوی خوشبختی و خوش شانسی هدیه میشود .

تاریخچه و علت نامگذاری روز جهانی کارگر

روز کارگر که امروز در ده‌ها کشور در جهان بجز آمریکا و کانادا گرامی داشته می‌شود، در آغاز از سوی کارگران شیکاگو در آمریکا شروع شد، ولی در فرانسه رسمیت بین‌المللی یافت .
در روز اول ماه مه سال 1886 میلادی، در آمریکا بیش از 400 هزار کارگر برای کاهش زمان طافت فرسای کار روزانه، از 14 ساعت به 8 ساعت، دست به اعتصاب زدند که این اعتصابات در شیکاگو در سومین روز به درگیری میان پلیس و کارگران انجامید و در تیراندازی پلیس به سوی تظاهرکنندگان، 5 کارگر کشته و شماری دیگر زخمی شدند.

یک روز پس از این حادثه، کارگران برای اعتراض به خشونت پلیسی، دست به تظاهرات خیابانی زدند که در حین تظاهرات بر اثر بُمبی که به میان صفوف پلیس پرتاب شد چند مأمور پلیس جان خود را از دست دادند.
در پی کشته شدن مأمورین انتظامی در بمب گذاری، در هفته‌های پس از رویداد، چهار تن از رهبران اعتصابات کارگری محاکمه و به اعدام محکوم شدند که احکام آنان به اجرا گذاشته شد.
ولی خواست کارگران در 4 روز اعتصابات و تظاهرات خیابانی بدون پیامد نبود، زیرا 500 هزار کارگر توانستند حق 8 ساعت کار را بدست آوردند.
سه سال پس از این حوادث، در 1889 میلادی، کنگره بین‌المللی سوسیالیست در پایتخت فرانسه تصمیم گرفت روز اول ماه مه را به عنوان روز بین‌المللی همبستگی کارگران اعلام نماید.

سه سال پس از این حوادث،در 14 ژوئیه 1889 کنگره بین‌المللی کارگران در پاریس تصمیم گرفت که در روز معینی کارگران سراسر جهان به خیابان‌ها بروند و خواستار هشت ساعت کار در روز شوند. از آنجا که اتحادیه کارگری آمریکا پیش از آن برگزاری یک چنین مراسمی را برای اول ماه مه 1890 به تصویب رسانده بود، بنابراین همگان بر اول ماه مه به توافق رسیدند.

امروز، اول ماه مه 2019 این سنت برگزاری روز جهانی کارگر 129 ساله شد.در ایران نیز گرامیداشت روز کارگر، برای اولین بار درسال 1299 خورشیدی برگزار شد.

براساس تاریخچه روز اول ماه مه، می توان گفت فرانسه بیش از یک قرن مهد جنبش‌های قدرتمند کارگری در اروپا بوده است. هرساله، اول ماه مه اختصاص دارد به برگزاری مراسم گوناگون در محافل کارگری و سندیکایی فرانسه و این تنها روزی در طول سال است که در این کشور، روزنامه‌ها چاپ نمی‌شوند. دوشنبه، امروز هم که مصادف است با اول ماه مه، از این قاعده مستنثی نبوده است.
با این حال، برخی از روزنامه ها بر روی صفحات اینترنتی خود، گزارش‌های کوتاهی را در مورد رویدادهای 24 ساعت گذشته منتشر می کنند.

جشن عشاق در اول می

از قرن 15 میلادی تا سال 1914 در بسیاری از نقاط فرانسه , روز اول می بعنوان روزی برای عشاق و ابراز عشق به معشوق بود. بدین گونه که مرسوم بوده که عاشق شاخه ای تازه جوانه زده را شبانه در مقابل خانه معشوق میکاشت و البته که هر گیاه و درخت و گلی مفهومی خاص خود داشت ,یکی نشانه عشق و بی قراری معشوق , دیگری به معنای سنگ دلی معشوق و آن دیگری یه معنای توهین به طرف مقابل محسوب میشد .

جنگ جهانی اول این سنت ها را پایان داد.با این حال، در Landes de Gascogne، اول ماه مه هنوز فرصتی برای کاشت درخت می باشد. به طور کلی،درخت ( کاج تزئینی ) را به افتخار یک فرد در مقابل خانه وی، در غیبت او، برای جشن تولد، بازنشستگی، تولد، عروسی، انتخابات … نیز میکارند.

سنت هدیه دادن گل موگه برای آرزوی خوش شانسی و ابزار تعهد در عشق

گل موگه گیاهی است معطر با گل‌های کوچک و ظریف. به همین دلیل است که اصطلاحاً به آن گل برف می‌گویند. اما گل‌های سفید آن سمی هستند و ممکن است در خردسالان موجب بروز تهوع و اسهال شوند.

به سبب آنکه عطر خوش آن به بوی مشک شباهت دارد در فرانسه موگه نامیده می‌شود. گفته می‌شود که در صورتیکه دسته گل موگه در روز نخست ماه مه به عنوان هدیه فرستاده شود، شخصی که دسته گل را دریافت می‌کند، خوشبخت می‌شود. همان‌طور از زمان‌های قدیم به عنوان گل مریم مقدس شهرت دارد. موگه جهت هدیه دادن به عروس محبوبیت دارد.

گفته می شود که سنت هدیه دادن گل موگه به دوران رنسانس میرسد، زمانی که چارلز نهم پس از دریافت آن در ماه مه اول شروع کننده و آغاز گر این رسم و سنت در فرانسه شد … مسلما در قرن پانزدهم، روز اول می ، روز جشن عشق بود و در طی آن شاهزادگان و ارباب ها برای بریدن شاخه هایی که برای تزئین خانه ها استفاده می شدند به جنگل میرفتند.

riches heures du duc de berry mai

riches heures du duc de berry mai

طبق روایتی این سنت به جارلز نهم میرسد. در روز 1 ماه می سال 1560، پادشاه در طول بازدید از Dauphiné ( وارثان تاخ و تخت پادشاهی ) گل موگه به وی هدیه داده شد.چنان او شیفته آن شد که تصمیم گرفت که هرساله در چنین روزی برای قدردانی از خانمهای درباری گل موگه به انها اهدا شود.

گل موگه و روزکارگر

در انقلاب فرانسه برای مدتها گل رز قرمز به کارگران اهدا میشد . صد سال بعد، برای اولین روز جهانی کارگران، در سال 1889، تظاهرکنندگان یک مثلث قرمز داشتند، که به سرعت جایگزین گل رز قرمز شد.گل رز قرمز همچنین نماد خونهای ریخته شده در اینروز است.

منبع :

lemonde

بازبینی نظرات کاربران

شما چه امتیازی به این مطلب میدهید؟ عالی

رای شما:رای کاربران

/5 (0 votes)

نوشته روز کارگر در فرانسه | اول می | تاریخچه و علت نامگذاری روز جهانی کارگر اولین بار در Guide iran france. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دشمن ساروج سوربات پتاسیم استئارات منیزیم بنزوات سدیم منتول وانیل مونوسدیم گلوتامات صمغ عربی استئاریک اسید پودر تالک پرلیت خاک رنگبر روغن آرگان روغن جوجوبا تیو سولفات سدیم کراتین کتراک اسید تانیک پکتین کاراگینان پودر کاکائو بوراکس آلانتوئین صمغ عربی برای اپیلاسیون آمونیاک خانگی پروتئین وی پگاه کربومر ساختار فروکتوز

کتراک

صمغ عربی

مونو سدیم گلوتامات

اسید استیک

کربومر

کافور

خاک دیاتومه

کربن فعال

سیلیکون دی اکساید

آویسل

آنتی اکسیدان TBHQ

گلوتن ذرت

لانولین

روغن کندش

کافور

گلوتن

روغن فندوق

لاکتات کلسیم

منیزیم استئارات

روغن آووکادو

روغن درخت چای

روغن براهمی

روغن نارگیل

کتراک

سوربات پتاسیم

روغن بادام

شی باتر

ایزوتیازولین

روغن خراطین

روغن جوجوبا

مالتودکسترین

روغن آرگان

فوماریک اسید

خاک دیاتومه