بررسی ویژگی های یک برنامه نویسی خوب

هر وقت در مورد برنامه نویس خوب صحبت می وشد همه میگن باید کد نویس خوبی باشه و اینکه بتونه هر پروژه ای رو کد بزنه، اما واقعا همین یک ویژگی می تواند یک شخص رو به عنوان یک برنامه نویس خوب یا بهتر بگیم عالی معرفی کند. در این مقاله می خوام در مورد ویژگی های یک برنامه نویسی خوب صحبت کنم و بررسی کنیم یک برنامه نویس خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد. پس اگر میخواید بیشتر در مورد این موضوع رو بدونید حتما این مقاله که با عنوان بررسی ویژگی های یک برنامه نویسی خوب ارائه شده است را مطالعه کنید در این مقاله ۲۰ خصوصیت و ویژگی یک برنامه نویس خوب را مورد بررسی قرار میدهیم.

ویژگی های یک برنامه نویسی خوب وقتی در مورد ویژگی های یک برنامه نویسی خوب صحبت می کنیم هر کسی بر اساس تجربیات یا مطالبی که خوانده شروع به لیست کردن تعدادی ویژگی می کند اما واقعا یک برنامه نویس خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد. در بخش زیر ما ۲۰ ویژگی مهم یک برنامه نویس خوب را مورد بررسی قرار میدهیم تا وقتی در مورد برنامه نویس خوب صحبت می شود باید چه چیزهایی در نظر گرفته شوید. البته در این لیست خیلی ویژگی های دیگه هم می توانست قرار گی..

هر وقت در مورد برنامه نویس خوب صحبت می وشد همه میگن باید کد نویس خوبی باشه و اینکه بتونه هر پروژه ای رو کد بزنه، اما واقعا همین یک ویژگی می تواند یک شخص رو به عنوان یک برنامه نویس خوب یا بهتر بگیم عالی معرفی کند. در این مقاله می خوام در مورد ویژگی های یک برنامه نویسی خوب صحبت کنم و بررسی کنیم یک برنامه نویس خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد. پس اگر میخواید بیشتر در مورد این موضوع رو بدونید حتما این مقاله که با عنوان بررسی ویژگی های یک برنامه نویسی خوب ارائه شده است را مطالعه کنید در این مقاله ۲۰ خصوصیت و ویژگی یک برنامه نویس خوب را مورد بررسی قرار میدهیم.

ویژگی های یک برنامه نویس خوب

ویژگی های یک برنامه نویسی خوب

وقتی در مورد ویژگی های یک برنامه نویسی خوب صحبت می کنیم هر کسی بر اساس تجربیات یا مطالبی که خوانده شروع به لیست کردن تعدادی ویژگی می کند اما واقعا یک برنامه نویس خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد. در بخش زیر ما ۲۰ ویژگی مهم یک برنامه نویس خوب را مورد بررسی قرار میدهیم تا وقتی در مورد برنامه نویس خوب صحبت می شود باید چه چیزهایی در نظر گرفته شوید. البته در این لیست خیلی ویژگی های دیگه هم می توانست قرار گیرد اما به نظرم این ۲۰ گزینه مهمتر از بقیه هستند.

 • چالش پذیر
 • قابلیت حل مسئله
 • کدنویسی تمیز و بهینه
 • مهارت های فنی موثر
 • تمایل به یادگیری
 • مهارت رفع اشکال Debugging
 • اشتیاق به کار
 • منظم بودن و حفظ آرامش
 • مهارت های ارتباطی
 • مهارت های مذاکره
 • تنبلی
 • دید تجاری
 • قابلیت برنامه ریزی
 • توانایی مدیریت شکست
 • روحیه کار تیمی
 • تمایل به تحقیق
 • اهمیت به زمان نهایی پروژه
 • قابلیت ارائه
 • تطبیق با محیط کار
 • مهارت حل مشکل

نکته مهم: یک شخصی که تازه شروع به یادگیری و آموزش برنامه نویسی می کند نباید حتما این ۲۰ ویژگی رو داشته باشد این ویژگی ها با گذشت زمان و کسب تجربه به دست میاد پس اگر در ابتدای راه هستید اصلا نگران نباشید چون کم کم این ویژگی ها رو کسب می کنید.

ویژگی های برنامه نویس

۱- چالش پذیر

برنامه نویسی که چالش پذیر نبود و همش از چالش ترس داشت مسلما نمی تواند ادعای خوب و حرفه ای بودن داشته باشید. اسم برنامه نویسی با چالش گره خورده است و کسی که تاب و توان پذیرفتن چالش را ندارد یعنی یه چیزی کم دارد. پس اولین چپزی که باید یک برنامه نویسی داشته باشد توانایی چالش پذیری هستش، پس اولین گزینه از لیست مربوط به چالش می باشد.

۲- قابلیت حل مسئله

وقتی در مورد ویژگی های یک برنامه نویسی خوب صحبت می کنیم اولین چیزی که در ذهن خودم شکل میگیرد بحث قابلیت حل مسئله می باشد. برنامه نویس اینقد باید مسئله حل کند و درگیر مسائل شود که به راحتی بتواند هر نوع مسئله ای رو حل کند. اگر در ابتدای یادگیری و آموزش برنامه نویسی هستید اصلا جای نگرانی نیست چون کم کم قدرت و توانایی حل مسئله رو پیدا می کنید فقط باید دل به دریا بزنید و پشت سر هم تمرین داشته باشید.

۳- کدنویسی تمیز و بهینه

بارها در مورد این موضوع صحبت کردیم واقعا اگر می خواهید یک برنامه نویس خوب و حرفه ای باشید باید بدانید چطوری کدنویسی تمیز و بهینه انجام دهید. این موضوع هم بر میگردد به عادت و دیدن کدهای تمیز، وقتی می خواهید بدونید چطور کدنویسی تمیز و بهینه انجام می شود باید سورس کد برنامه نویس های حرفه ای رو ببینید. این موضوع باعث بالا رفتن توانایی شما در کد نویسی بهینه و تمیز می شود.

۴- مهارت های فنی موثر

اگر در مورد مهارت های فنی یک برنامه نویس می خواهید اطلاعاتی داشته باشید نباید سوالات سطی و خیلی ریز ازش بپرسید برای این موضوع باید سوالات متفاوت و تجربه گونه باید پرسید شود مثلا ازش بپرسید تجربه خود به زبان های برنامه نویسی مختلف را شرح دهید. متاسفانه خیلی از کسانی که می خواهند با برنامه نویس مصاحبه کننده در مورد موارد ریز و خیلی جزیی سوال می پرسند و یک چک لیست دارند که بر اساس آن سوال پرسیده می شود.

۵- تمایل به یادگیری

به نظرم تمایل به یادگیری یکی از اصلترین ویژگی های یک برنامه نویسی خوب می باشد اصلا کسانی که در حوزه تکنولوژی، برنامه نویسی و طراحی سایت فعال هستند باید هر روز یاد بگیرند چون فناوری ها هر روز در حال تحول و تغییر می باشد و اگر برنامه نویسی خودش را به روز نکند می توان گفت در سه چهار سال بعدش چیزی برای ارائه ندارد. برنامه نویس خوب معمولا روزی بین ۱ تا ۳ ساعت از وقت روزانه خود را صرف یادگیری و آموزش می کند.

۶- مهارت رفع اشکال Debugging

خیلی ها فکر می کنند اگر فقط کد بنویسند کافیه و دیگر مهارت دیگری لازم نیست اما باید بگم نوشتن کد، تنها بخشی از کار یک برنامه نویس است. زمانی که برنامه به درستی کار نمی کند یا از کار افتاده است از برنامه نویس انتظار میرود به سرعت مشکل را پیدا و اشکال زدایی کند. برنامه نویس باید در نوشتن کد دقت کرده و درباره آن جستجو کند تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

۷- اشتیاق به کار

یکی دیگر از ویژگی های یک برنامه نویسی خوب داشتن اشتیاق به کار می باشد. خیلی از برنامه نویس ها به دلیل کار زیاد بعد از مدتی اشتیاق خود برای کار کردن رو کامل از دست میدهند. درسته خیلی از مدیران منابع انسانی علاقه به استخدام برنامه نویس های دارند که مایل به کار کردن ساعت های طولانی در محیط کار باشند اما این موضع اشتیاق فرد برای کار کردن از بین می برد. هر برنامه نویس برای اینکه اشتیاق به کار داشته باشد حتما باید سرگمی های خودش را داشته باشد تا به صورت کامل شارژ شود و همین شارژ شدن باعث اشتیاق به کار می شود پس برنامه نویس خوب به سرگرمی های خودش توجه ویژه دارد.

۸- منظم بودن و حفظ آرامش

۹- مهارت های ارتباطی

۱۰- مهارت های مذاکره

۱۱- تنبلی

۱۲- دید تجاری

۱۳- قابلیت برنامه ریزی

۱۴- توانایی مدیریت شکست

۱۵- روحیه کار تیمی

۱۶- تمایل به تحقیق

۱۷- اهمیت به زمان نهایی پروژه

۱۸- قابلیت ارائه

۱۹- تطبیق با محیط کار
۲۰- مهارت حل مشکل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دشمن ساروج سوربات پتاسیم استئارات منیزیم بنزوات سدیم منتول وانیل مونوسدیم گلوتامات صمغ عربی استئاریک اسید پودر تالک پرلیت خاک رنگبر روغن آرگان روغن جوجوبا تیو سولفات سدیم کراتین کتراک اسید تانیک پکتین کاراگینان پودر کاکائو بوراکس آلانتوئین صمغ عربی برای اپیلاسیون آمونیاک خانگی پروتئین وی پگاه کربومر ساختار فروکتوز

کتراک

صمغ عربی

مونو سدیم گلوتامات

اسید استیک

کربومر

کافور

خاک دیاتومه

کربن فعال

سیلیکون دی اکساید

آویسل

آنتی اکسیدان TBHQ

گلوتن ذرت

لانولین

روغن کندش

کافور

گلوتن

روغن فندوق

لاکتات کلسیم

منیزیم استئارات

روغن آووکادو

روغن درخت چای

روغن براهمی

روغن نارگیل

کتراک

سوربات پتاسیم

روغن بادام

شی باتر

ایزوتیازولین

روغن خراطین

روغن جوجوبا

مالتودکسترین

روغن آرگان

فوماریک اسید

خاک دیاتومه