ایستگاه ها و اسرار خط یک مترو پاریس | شریان حیاتی گردشگری پاریس | معرفی مترو پاریس

خط یک مترو پاریس شریان حیاتی گردشگری در پاریس در هر نقطه از شهر زیبای پاریس که باشید و بخواهید از مترو استفاده کنید ممکن نیست که با خط یک متروی پاریس برخورد نکنید .
مترو در پاریس یک شریان حیاتی در حمل و نقل شهری و جابجایی مسافران است که روزانه میلون ها پاریس نشین و توریست و گردشگر را جابجا میکند . خط یک مترو پاریس شریان حیاتی گردشگری و از خطوط پر استفاده توریستها درپاریس است , دسترسی به اکثر اماکن دیدنی و گردشگری معروف پاریس از طریق این خط امکان پذیر میباشد.
این خط نخستين خط مترو پاريس است. اين خط در نقشه مترو پاریس به رنگ زرد بوده و شرق و غرب پاریس را به یکدیگر متصل می کند .اين خط در غرب پاريس به مرکز تجاري اداري لادِفانس “La Défense ” و از سوي ديگر در جنوب شرقي به يکي از اماکن تاريخي پاريس به نام کاخ وَنسِن” Château de Vincennes” ختم مي شود.
در شکل زیر نمایی از ایستگاه های مختلف خط مترو دیده می شود.
خط یک مترو پاریس
کمی از تاریخچه خط یک مترو پاریس خط یک مترو پاريس بخشی از شبکه اولیه متروی پاریس است که در 4 اکتبر 1898 آغاز به ساخت شد و در کمتر از دو سال بعد به بهره برداری رسید و و..

خط یک مترو پاریس

شریان حیاتی گردشگری در پاریس

در هر نقطه از شهر زیبای پاریس که باشید و بخواهید از مترو استفاده کنید ممکن نیست که با خط یک متروی پاریس برخورد نکنید .
مترو در پاریس یک شریان حیاتی در حمل و نقل شهری و جابجایی مسافران است که روزانه میلون ها پاریس نشین و توریست و گردشگر را جابجا میکند . خط یک مترو پاریس شریان حیاتی گردشگری و از خطوط پر استفاده توریستها درپاریس است , دسترسی به اکثر اماکن دیدنی و گردشگری معروف پاریس از طریق این خط امکان پذیر میباشد.

این خط نخستين خط مترو پاريس است. اين خط در نقشه مترو پاریس به رنگ زرد بوده و شرق و غرب پاریس را به یکدیگر متصل می کند .اين خط در غرب پاريس به مرکز تجاري اداري لادِفانس “La Défense ” و از سوي ديگر در جنوب شرقي به يکي از اماکن تاريخي پاريس به نام کاخ وَنسِن” Château de Vincennes” ختم مي شود.

در شکل زیر نمایی از ایستگاه های مختلف خط مترو دیده می شود.

 خط یک مترو پاریس

خط یک مترو پاریس

کمی از تاریخچه خط یک مترو پاریس

خط یک مترو پاريس بخشی از شبکه اولیه متروی پاریس است که در 4 اکتبر 1898 آغاز به ساخت شد و در کمتر از دو سال بعد به بهره برداری رسید و ورود پاریس در قرن بیستم را نشان داد.

همراه با توسعه کلان شهر پاریس ، این خط چندین بار گسترش یافته است .این خط در ابتدا تنها برای مسیر مابین Porte Maillot و Porte de Vincennes برنامه ریزی شده بود، در سال 1935 این مسیر از Porte de Vincennes به Château de Vincennes گسترش یافت، سپس از Porte Maillot به Pont de Neuilly و در نهایت از Pont de Neuilly به La Défense.

امروزه این خط یکی از حیاتی ترین نقاط مورد استفاده پاریس نشینها و همچنین گردشگران برای جابجائی در شهر و نیز دسترسی به خطوط متفاوت RER جهت ارتباط با شهرهای اطراف و نیز مسافرت به دیگر کشورهای اروپائی است .هر روزه صدها هزار مسافر از این خط استفاده میکنند.

ایستگاه های مهم خط یک مترو پاریس به شرح زیر است :

 • ایستگاه لادفانس ( La Défense ( Grande Arche :

این ایستگاه قابلیت دسترسی برای افرادی که دارای محدودیت تحرک هستند. دارای اتصال با تراموا (خط 2) و RER (خط A) .

منطقه تجاری و اداری پاریس و شاید بزرگ ترین آن در اتحادیه اروپا. این ایستگاه مترو در نزدیکی بزرگ ترین مال ها و فروشگاه های بزرگ در پاریس است و بسیاری از تورهای ایرانی هتل های خود را در این منطقه برمی گزینند.

این منطقه در فاصله 7 کیلومتری از خیابان شانزه لیزه قرار دارد و در اصل خارج از مرکز شهر به حساب می آید اما به سبب نزدیک بودن به مراکز تجاری و فروشگاه ها و البته ارزان تر بودن محل های اقامت مورد توجه گردشگران ایرانی قرار دارد.

علاوه بر این , این ایستگاه محل تقاطع خط A قطار برون شهری RER که در نقشه به رنگ قرمز نیز هست.

 • ایستگاه Esplanade de la Défense :

دسترسی برای افراد معلول .

 • Pont de Neuilly

 • Les Sablons

 • (Porte Maillot (Palais des Congrès :

این ایستگاه محل ارتباط با خط RER C که در نقشه با رنگ زرد مشخص شده است.

ایستگاه پورت مایو به میدان شارل دوگل نزدیک است. برخی از هتل های پاریس که ایرانی ها آنها را برای اقامت انتخاب میکنند نیز در نزدیکی این ایستگاه قرار دارد.اهمیت این ایستگاه تنها به دلیل علاقه ایرانیان به هتلهای آن و نزدیکبودن آن به میدان شارل دوگل نیست ,بلکه دلیل آن نزدیکی به یکی از ایستگاه های اتوبوس شهر پاریس است که مسافران را به شهر های دیگر می برد.
اگر در سفر خود به اروپا قصد استفاده از اتوبوهای بین شهری را داشته باشید, مطمئن باشید گذر شما به پورت مایو نیز خواهد افتاد , همچنین برای رفتن به فرودگاه بووه پاریس ” Aéroport Paris Beauvais ” که در حدود 100 کیلومتری خارج از پاریس است باید از این ایستگاه باید استفاده کنید.

 • Argentine

 • Charles de Gaulle – Étoile :

محل ارتباط با که مترو خطوط 2 و 6، و همچنین با RER A .

این ایستگاه در ردیف مهم ترین ایستگاه های پاریس است که بر روی خط 1 پاریس نیز هست. میدان شارل دوگل تنها میدان پاریس است که ۱۲ خیابان به آن متصل می شود و یکی از این خیابان ها، خیابان شانزه لیزه زیباترین خیابان جهان است که شهرت جهانی داشته و برای ایرانی ها نیز به خوبی شناخته شده است.

یکی از راه های ورود به ابتدای خیابان شانزه لیزه از قسمتی که بیش ترین مغازه ها و رستوران ها در آن قرار دارد ایستگاه شارل دوگل است.

ایستگاه شارل دوگل محل تلاقی خطوط 2 به رنگ سبز و خط 6 به رنگ آبی و قطار برون شهری RER با علامت A به رنگ قرمز از این ایستگاه عبور می کنند.

به همین دلیل شما اگر روی هریک از آن خطوط مترو باشید حتما با خط 1 و ایستگاه شارل دوگل تلاقی خواهید داشت.

 • George V :

ایستگاه جرج پنجم ,دومین ایستگاه واقع در خیابان شانزه لیزه است. مهم ترین مکان دیدنی مقابل این ایستگاه شاید کاباره لیدو و همچنین رستوران معروف جرج پنجم باشد. اگر شما هر کجای پاریس باشید و بخواهید از خط 1 استفاده کنید برای رسیدن به مکان های فوق می توانید از این ایستگاه استفاده کنید.

 • Franklin D. Roosevelt :

این ایستگاه که به افتخار رئیس جمهور اسبق آمریکا فرانکلین رزولت نام گذاری شده بر روی خط 1 متروی پاریس و در خیابان شانزه لیزه واقع شده است.

این ایستگاه حدود هزار متر از ایستگاه جرج پنجم و دو هزار متر پایین تر ازایستگاه شارل دوگل واقع شده است و تقریبا در مرکز خیابان شانزه لیزه است.

برای دیدن مغازه ها و کافه و رستوران های پاریس در دو سوی این بلوار و همچنین رفتن دفتر هواپیمائی ایران ایر پیاده شدن در این ایستگاه را به شما توصیه میکنیم .

لازم بذکر است که در این ایستگاه به خط 9 متروی پاریس دسترسی وجود دارد.

 • ایستگاه شانزلیزه (Champs-Élysées – Clemenceau (Grand Palais :

ایستگاه شانزه لیزه مشهور ترین ایستگاه مترو در خیابان شانزه لیزه است که به همین نام نیز نام گذاری شده است اما واقعیت این است که اگر در این ایستگاه پیاده شوید در میان بخش تجاری و شلوغ پاریس و بخش فضای طبیعی و کاخ های موجود در خیابان شانزه لیزه سردرخواهید آورد.

وقتی از مترو به خیابان می آیید بنای زیبای گراند پله (Grand palais) را می بیند. همچنین دسترسی به کاخ الیزه و رودخانه سن از این ایستگاه ممکن است.

در این ایستگاه به خط 13 متروی پاریس دسترسی وجود دارد. اگر هر کجای پاریس هستید و به این خط مترو دسترسی دارید می توانید در مرکز شانزه لیزه پیاده شوید.

 • ایستگاه میدان کنکورد Concorde :

بعد از میدان شارل دوگل مهم ترین ایستگاه بر روی خط 1 متروی ایستگاه میدان کنکورد بر روی خیابان شانزه لیزه است. همانگونه که میدانید خیابان شانزه لیزه با میدان شارل دوگل شروع شده باشد و به میدان کنکورد منتهی میشود.

میدان کنکورد در پاریس را میتوان نقطه طلائی نامید چرا که :

این میدان محل اتصال خیابان شانزه لیزه و باغ تویلری و سپس موزه لوور است.جهت بازدید از باغ زیبای تویلری و موزه لوور این ایستگاه را به شما توصیه میکنیم.

همچنین برای رفتن به کافه بار بودابار پاریس ” Buddha-Bar Paris ” حتما باید در این ایستگاه توقف کنید. کلیسای مادلن نیز چندان از میدان کنکورد در نیست. در سوی دیگر رودخانه سن ساختمان و بنای بوربون Palais Bourbon قرار دارد.

همچنین در صورت نیاز مراجعه به سفارت آمریکا در پاریس این میدان و ایستگاهش بر روی خط 1 را به خاطر بسپارید.

اگر در میدان کنکورد رو به سوی خیابان شانزه لیزه بایستید , رودخانه سن در سمت چپ شما ، بنای بوربون و در دور دست برج ایفل، در مقابل خیابان شانزه لیزه و میدان شارل دوگل در افق، در سمت راست بنای مادلن و در پشت سر باغ تویلری و موزه لوور در افق.

در هیچ کجای پاریس شما چنین نقطه ای را نمی یابید که این همه دیدنی را یک جا ببینید. ایستگاه متروی کنکورد با دو خط متروی پاریس خطوط 8 و 12 تلاقی دارد.

در صورتی که هر نقطه از پاریس هستید و به این خطوط دسترسی دارید می توانید در میدان کنکورد پیاده شوید.

 • ایستگاه تویلری Tuileries :

با پیاده شدن در این ایستگاه که در ادامه ایستگاه های خط یک مترو پاریس بوده و در این ایستگاه است که از خیابان شانزه لیزه جدا شده و به سمت موزه لوور می رود, به راحتی به باغ زیبای تویلری دسترسی خواهید داشت. این ایستگاه شما را نیز به خیابان ریوولی یکی از جذاب ترین خیابان های پاریس می رساند. خیابانی که مرکز مد و کالا های مد روز و قدیم و عتیقه است. این خیابان یکی از مشهور ترین و شلوغترین خیابان های پاریس است.

 • ایستگاه های موزه لوور Palais Royal-Musee du Louvre :

این ایستگاه را میتوان از مهمترین ایستگاه های متروی خط 1 پاریس دانست. شما از طریق این ایستگاه مستقیما از داخل مترو به موزه لوور دسترسی دارید یعنی لازم نیست برای رفتن به موزه به سطح زمین بیایید بلکه از طریق زیر زمین و عبور از فروشگاه ها و بوتیکهای آن می توانید وارد موزه شوید. بنابراین اگر می خواهید هرم معروف موزه لوور و فضا و معماری زیبابی بیرون موزه را ببینید باید از مترو خارج شوید و از درب حیاط وارد موزه شوید. در این ایستگاه شما به خط 7 متروی پاریس نیز دسترسی خواهید داشت بنابراین در صورتی که به خط 7 دسترسی دارید می توانید بدون تغییر خط به موزه لوور بروید.

 • ایستگاه موزه لوور- ریولی Louvre-Rivoli :

این ایستگاه نیز در خیابان ریوولی بوده و همچنین به دسترسی موزه لوور را از طریق درب دیگری فراهم میکند. که در اینصورت برای دسترسی به هرم شیشه ای لوور و ورودی موزه باید مسیر حیاط پشت ساختمان لوور را طی کنید.

 • ایستگاه شاتله Châtelet :

ایستگاه شاتله پاریس نیز یکی دیگر از پر اهمیت ترین و نیز شلوغترین ایستگاه های متروی پاریس باشد. این ایستگاه در مرکز شهر قدیم پاریس و نقطه ارتباطی خطوط 4 , 7 ,11 و 14 مترو و خطوط RER A, B, D شهر پاریس است. در پاریس از هر نقطه ای به هر نقطه ای بخواهید بروید به احتمال خیلی زیاد از شاتله عبور خواهید کرد.

 • Hôtel de Ville :

در ایستگاه هتل دو ویل پاریس شما براحتی به سالنشهرداری پاریس Hôtel de Ville و همچنین در آنسوی رود سن در جزیره سیته به کلیسای جامع نتردام و نیز کُنسییژری پاریس ( Conciergerie ) ساختمان دادگستری ( Palais de justice )و ساختمان پلیس و نیز بیمارستان Hôtel-Dieu de Paris که قدیمی ترین بیمارستان فعال جهان دنیاست دسترسی خواهید داشت.

 • Saint-Paul :

این ایستگاه آغازگر خیابان ریوولی ست و در نزدیکی خانه ویکتور هوگو خالق گوژپشت نتردام واقع در میدان ووژ( la place des Vosges ) قدیمی ترین میدان پاریس است .

همچنین اگر میخواهید از زیبائی های محله Maraisساختمان های قدیمی , مغازه ها و بوتیک ها , رستوران و کافه بارها لذت ببرید .این ایستگاه شما را به این محله که قابل توجه اکثر توریستها میباشد هدایت خواهد کرد.

 • ایستگاه باستیل Bastille :

این ایستگاه در حاشیه میدان باستیل که امروزه محل تشکیل اجتماعات و راهپیمائی ها و تظاهرات است قرار گرفته است .کانال Canal Saint-Martin که یکی از رود سن تغذیه میشود از زیر این میدان میگذرد. از طریق این ایستگاه به خطوط 5 و 8 مترو پاریس نیز دسترسی خواهید داشت .

این ایستگاه زیبائی خود را مدیون Odile Jacquot و Liliane Belembert است که پنج تابلوی زیبایی که انقلاب فرانسه را به زیبائی به تصویر کشیده اند.

در این ایستگاه پنج تابلوی ارزشمندوجود دارد که در آنها انقلاب فرانسه به زیبائی توسط Liliane Bélembert , Odile Jacquot و Le Boulanger به تصویر کشیده شده است .

La Bastille Gardien du Passé

La Bastille Gardien du Passé

 • Gare de Lyon :

ایستگاه یکی از ترمینالها یا gare های پاریس ,نقطه ارتباطی خط 14 مترو و خطوط RER A, D پاریس است.این ایستگاه سومین ترمینال در پاریس از لحاظ حجم ترافیک مسافر ( در سال 2015 ) و بعد از gare du Nord دومین از لحاظ سرویس دهی قطار بیرون شهری است .

 • Reuilly – Diderot :

این ایستگاه محل اتصال خط 8 مترو پاریس است .

 • Nation :

این ایستگاه محل اتصال خطوط 2، 6، 9 مترو و همچنین RER A پاریس است .

 • Porte de Vincennes :

محل اتصال خطوط تراموا 3a و 3b در این ایستگاه است.

 • Saint-Mandé

 • Bérault

 • Château de Vincennes :

در پایان خط 1 مترو پاریس یکی از زیباترین گنجینه های میراث تاریخی فرانسه، قلعه وَنسِن

(château de Vincennes ) واقع شده است. با وجود برج و ساختمان های قرون وسطائی و رنسانسی ، این قلعه تبدیل به یک سایت و مرکز توریستی قابل توجه در پاریس شده است. همچنین ایستگاه ایده آلی برای لذت بردن از هوای پاک و پیاده روی در پارک زیبای جنگلی ونسن Bois de Vincennes است.

در ادامه میتوانید بخوانید …..

 • مترو پاریس ؛ سفری به تاریخ فرانسه
 • مستند جالبی درمورد متروی پاریس
 • شعار مترو پاریس ” آدم باشید”
 • سیستم حمل و نقل در پاریس
 • کودکان جیب بر متروی پاریس | مراقب کودکان جیب بر متروی پاریس باشید
 • کلاهبرداری بلیط قطار و مترو در پاریس | راههای پیشگیری از کلاهبرداری

منبع :

paris city vision

بازبینی نظرات کاربران

شما به این مطلب چه امتیازی میدهید؟ عالی

رای شما:رای کاربران

4.9/5 (1 votes)

نوشته ایستگاه ها و اسرار خط یک مترو پاریس | شریان حیاتی گردشگری پاریس | معرفی مترو پاریس اولین بار در Guide iran france. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دشمن ساروج سوربات پتاسیم استئارات منیزیم بنزوات سدیم منتول وانیل مونوسدیم گلوتامات صمغ عربی استئاریک اسید پودر تالک پرلیت خاک رنگبر روغن آرگان روغن جوجوبا تیو سولفات سدیم کراتین کتراک اسید تانیک پکتین کاراگینان پودر کاکائو بوراکس آلانتوئین صمغ عربی برای اپیلاسیون آمونیاک خانگی پروتئین وی پگاه کربومر ساختار فروکتوز

کتراک

صمغ عربی

مونو سدیم گلوتامات

اسید استیک

کربومر

کافور

خاک دیاتومه

کربن فعال

سیلیکون دی اکساید

آویسل

آنتی اکسیدان TBHQ

گلوتن ذرت

لانولین

روغن کندش

کافور

گلوتن

روغن فندوق

لاکتات کلسیم

منیزیم استئارات

روغن آووکادو

روغن درخت چای

روغن براهمی

روغن نارگیل

کتراک

سوربات پتاسیم

روغن بادام

شی باتر

ایزوتیازولین

روغن خراطین

روغن جوجوبا

مالتودکسترین

روغن آرگان

فوماریک اسید

خاک دیاتومه